منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

نوشته شده توسط در فروردین 30, 1391 در بخش بررسی | 16 دیدگاه

ReactOS، ویندوز آزاد!

یکی از بزرگترین محاسن دنیای نرم‌افزار‌های آزاد حرکت به سمتی است که نیاز به انحصار و استفاده از نرم‌افزارهای ضد آزادی در آن روز به روز کمتر احساس می‌شود. یکی از متداول‌ترین راه‌های جایگزینی برنامه‌های انحصاری با معادل آزاد آن‌ها، ساخت نرم‌افزارهایی با استفاده از روش مهندسی معکوس است. پروژه‌هایی همچون Nouveau مواردی از این قبیل هستند. اما امروز قصد داریم سیستم عاملی را معرفی کنیم که از این روش توسعه بهره می‌برد.

ReactOS سیستم عاملی است که با هدف ساخت سیستم‌عاملی مطابق و سازگار با ویندوز مایکروسافت و البته به صورت کاملا آزاد تحت مجوز GPL و LGPL و به روش مهندسی معکوس تولید و منتشر می‌شود. دقیقا همانند هسته لینوکس که شبه یونیکس است ولی یونیکس نیست، ReactOS نیز شبه ویندوز است. البته توجه داشته باشید که ReactOS اصلا از هسته لینوکس استفاده نمی‌کند و به طور کاملا مستقل توسعه می‌یابد.

نام این سیستم‌عامل که از ترکیب React + OS تشکیل شده، اشاره به عکس‌العمل سازندگان آن به موضع انحصارطلبانه مایکروسافت دارد.

هسته

 هسته این سیستم‌عامل همانند ویندوز Hybrid بوده و با زبان C و کامپایلر gcc نوشته شده است. این سیستم‌عامل با هدف سازگاری با برنامه‌های کاربردی ویندوز NT و  درایورهای آن ساخته شده است. شروع توسعه این سیستم‌عامل نزدیک به ۱۴ سال پیش بوده و هنوز در مرحله آزمایشی و آلفا قرار دارد!! با این همه تلاش, نمی‌توان علت اصرار بر صرف این مقدار زمان و انرژی برای ساخت سیستم‌عاملی سازگار با ویندوز NT را درک کرد. هسته این سیستم‌عامل در حال حاضر به بلوغ خود نزدیک می‌شود و می‌توان امیدوار به داشتن هسته‌ای پایدار  و سریع بود.

اولین نسخه از محیط دارای رابط کاربری (GUI) در اوایل سال ۲۰۰۴ عرضه شد که تا به امروز تحت توسعه و آزمایش بوده است. ظاهر و نصاب این سیستم‌عامل نیز بسیار شبیه به ویندوز ۲۰۰۰ و XP است. ReactOS در نسخه‌های قبلی با بسیاری از تم‌های ویندوز XP ناسازگار بوده که در نسخه جدید آن، این مشکل تا حد بسیار زیادی حل شده است. نمایش دیسک‌های محلی نیز درست همانند ویندوز با حروف الفبای انگلیسی و از C آغاز می‌شود.

ReactOS Setup Options

Partitioning

APIها

ReactOS از بخش‌هایی از پروژه Wine استفاده می‌کند و در نتیجه می‌تواند از آن در جهت پیاده‌سازی API‌های Win32 نیز بهره ببرد. با این حال ReactOS نمی‌تواند از برخی اجزای Wine همچون NTDLL ،USER32 ،KERNEL32 ،GDI32 و ADVAPI به دلیل تفاوت‌های موجود در معماری استفاده کند.

همچنین به طور جداگانه از شاخه‌ی آزمایشی Arwinss به عنوان جایگزینی برای بهبود پشتیبانی از USER32 و GDI32 از طریق یک پیاده‌سازی دیگر API‌های Win32 مورد استفاده قرار گرفته است. از آنجایی که زیر مجموعه‌های ‌Win32ی اصلی در ReactOS شبیه به معادل خود در ویندوز است، Arwinss معماری این زیر مجموعه‌ها را با اجزای متناظر در Wine ترکیب کرده است. بدین منظور Arwinss از کتابخانه‌های GDI32 و USER32 در Wine با تغییرات اندکی برای بهره‌مندی کاملتر در سازگاری با نرم‌افزار‌های موجود استفاده کرده است. Arwinss همچنین این امکان را به کاربر می‌دهد که در صورت تمایل از X Server به جای صفحه نمایش محلی استفاده کند. علارغم آن، دسکتاب ReactOS به شدت محدود است که می‌تواند به دلیل نوپا و نابالغ بودن آن باشد.

سازگاری

با اینکه این سیستم‌عامل به منظور سازگاری با نرم‌افزارهای ویندوز توسعه می‌یابد، ولی هنوز بسیاری از برنامه‌های تحت ویندوز و مخصوصا برنامه‌هایی همچون گوگل کروم که سرعت انتشار سریعی دارند، سازگاری و پایداری قابل تعریفی ندارند. حتی از زمانی که بنیاد موزیلا چرخه انتشار فایرفاکس را سرعت بخشیده است، دیگر به اجرای بی‌‎ایراد فایرفاکس هم باید دلسرد شد و فقط ویرایش 3.6.10 آن را استفاده کرد و یا منتظر بروز‌رسانی‌های توسعه‌دهندگان در سازگاری نرم‌افزارها بود.

با این حال نرم‌افزار‌هایی همچون Notepad ، Paint ، Winamp و حتی ++Borland C و برنامه‌هایی که توسط سایت ReactOS اعلام می‌شوند، فوق‌العاده پایدار و دارای سرعت مطلوبی هستند. خود سیستم‌عامل نیز کاملا پایدار و دارای زمان نصب و بوت کوتاهی است.

Firefox Installation in ReactOS

Task Manager نیز در ReactOS بسیار شبیه به معادل ویندوزی خود است و با فشردن کلید‌های Ctrl+Alt+Delete نیز اجرا می‌شود. پیچیدگی و آشفتگی در اجرای برنامه‌های ReactOS هم درست مثل ویندوز است. اگر این مشکل را حل می‌کردند، یکی از بزرگترین مزیت‌های ReactOS نسبت به ویندوز می‌بود.

ReactOS Task Manager

پشتیبانی USB

ReactOS به طور پیش‌فرض از پشته‌های USB موجود در سیستم‌عامل هایکو (که این سیستم‌عامل نیز با مهندسی معکوس برای سازگاری با سیستم‌عامل BeOS طراحی شده است) استفاده می‌کند که هم به عنوان یک مرجع و هم به عنوان پایه و اساس پشتیبانیِ USB در این سیستم‌عامل است.

شبکه

پشته‌ی TCP / IP، یکی از ناقص‌ترین بخش‌های ReactOS است و نرم‌افزارهای مرتبط با آن، مشکل بسیار آزار دهنده‌ای دارند. به نظر می‌رسد که توسعه‌دهندگان ReactOS در حال حاضر تنها تمرکز خود را برای طراحی قسمت‌های اصلی و پایه‌ای همچون وبگردی و دانلود گذاشته‌اند که از این حیث موفقیت‌آمیز بوده است. اما در کل پشته TCP / IP بسیار ناکارآمد عمل می‌کند و در ساده‌ترین کارها ایرادات عجیبی را نشان می‌دهد که نشان از کم توجهی توسعه‌دهندگان آن دارد.

معماری

به تازگی ReactOS برای معماری‌های amd64 و ARM پورت شده است و همچون گذشته از معماری‌های مختلف IA-32 نیز پشتیبانی می‌کند.

مشکلات ReactOS

بزرگترین مشکلی که هم اکنون در این سیستم‌عامل وجود دارد این است که تمرکز توسعه‌دهندگان آن بروی سازگاری با ویندوز NT و XP قرار دارد و این در حالیست که اکنون اغلب کاربران ویندوز از نسخه 7 آن استفاده می‌کنند و همچنین خود را برای مهاجرت به ویندوز 8 آماده می‌کنند و قدم عقبگردی برای بازگشتن به حال و هوای ویندوز XP برنخواهند داشت. آن هم سیستم‌عاملی که بیش از ۱۰ سال از تاریخ انتشارش می گذرد و نرم‌افزارهای جدید شاید با آن سازگاری نداشته باشند. حال باید ببینیم آیا توسعه‌دهندگان ReactOS بر روی ویندوز ۷ و ۸ نیز تمرکز خواهند کرد!؟

یکی دیگر از مشکلاتی که این سیستم‌عامل داشته به ادعای یکی از توسعه‌دهندگان آن باز می‌گردد که در سال ۲۰۰۶ اظهار داشت که بخشی از کدهای این سیستم‌عامل به صورت غیرمجاز از سیستم‌عامل ویندوز کپی‌برداری شده که این ادعای وی از سوی مایکروسافت هیچ گونه عکس العملی در پی نداشت ولی هنوز از نظر حقوقی در دست پیگیری بوده و این موضوع  می‌تواند برای پروژه ReactOS بسیار گران تمام شود.

مشکل بزرگ دیگر ReactOS نیز کمبود توسعه‌دهندگان مجرب آن برای پیشبرد سریعتر این سیستم‌عامل است و به همین دلیل است که این سیستم‌عامل سالهاست که در مرحله‌ی آزمایشی و آلفا قرار دارد.

جمع بندی

ReactOS سیستم‌عاملی است که با وجود مشکلات زیادی که دارد، به صورت مستمر تحت توسعه بوده و به صورت روزانه بروز‌رسانی و اشکال‌زدایی می‌شود. ولی درکل برای استفاده روزانه هنوز گزینه مناسبی نمی‌تواند باشد.

در این مقاله به نقاط ضعف و قوت این سیستم‌عامل پرداختیم. به دلیل آنکه ReactOS در مرحله آزمایشی قرار دارد و بسیاری از قسمت‌ها هنوز برنامه‌نویسی نشده‌اند، به طور قطع بخش عظیمی از مشکلات موجود تا انتشار نهایی حل خواهند شد.

16 دیدگاه

 1. ممنون‌، مقاله خوبی بود‌.
  فقط یه نکته‌. ویندوز تا نسخه هفت فکر کنم بیسش همون NT بوده‌، توی نسخه هشت هم از قرار می‌گن نیست‌، ولی خوب زیاد به واقعیت نزدیک نیست‌! شکل ظاهری دلیل بر انتخاب به سیستم عامل نمی‌تونه باشه‌. کلی نرم‌افزار تو ویندوز هست که XP رو تبدیل به هفت‌، هشت یا شایدم نه می‌کنه‌، سخت‌گیری در این مورد یه کم بنی‌اسرائیلیه ;-)

   
 2. ممنون. قابل شما رو نداشت. :)
  منظور من در اونجا بیسش نبود. منظورم سازگاری با برنامه های اون سیستم عامل بود. مثلا IE9 که با ویندوز XP سازگار نیست و حتی ورژن IE10 قراره برای ویستا ارائه تشه. از این قبیل برنامه ها زیاد هست که با ورژن دیگهً اون ویندوز سازگار نمی شن. این ناسازگاری ها برای ReactOS مشکل ساز می شه
  وگرنه منظورم اصلا ظاهر و بیس نبود.

   
 3. مرسی حسین جان
  من روحم از این خبر نداشت. واقعا تلاششون جای تقدیر داره

   
  • قابل شما رو نداشت ایمان جان
   فقط این تلاششون به نتیجه برسه بیشتر جای تقدیر داره ;)

    
 4. تلاششون خوبه ولی بی فایده است …
  اگه قرار به این باشه همون ویندوز رو مثل بچه آدم استفاده میکنیم دیگه!

   
 5. در یه جایی خوندم که وقتی گوشی های Apple iPhone را هک می کنند مشاهده می شه که نرم افزار ها به صورت فایل های x.deb روی اون نصب می شن.
  حالا راست یا دروغ این حرف را نمی دونم ولی انگار اپل هم مقداری از کد های هسته لینوکس را … بله دیگه!!!
  با توجه به پایداری عجیب ویندوز در نسخ جدید به نظر شما دوستان هم … مایکروسافت هم … بله!!!
  خب آقا جان چه کاریه ده سال روی آلفا کار میکنی. خب شما هم بیا و … بله!!!
  نظر شما چیه؟ بله؟؟!!

   
  • اولا که ایفون بعد از جیل بریک برنامه ای که توسط خود هکر ها نوشته شده با نام سایدیا روش نصب می شه که همانند اپل استوره با این تفاوت که هزینه های عضویت رو برای برنامه نویس به همراه نداره این برنامه برای نصب برنامه هاش فایل های .deb رو استفاده می کنه پس ربطی به اپل نداره و باید بگم نخیر؟؟

   اما نظرم در مورد این مطلب. عنوان ویندوز ازاد بسیار برام مضحک بود من قبلا توزیع دیگه ای رو دیده بودم که بهتر هم عمل می کرد و کامل بود اما خودم بشخصه ازش استفاده نکردم اما این توزیع ها صرفا برای ایجاد نسخه ای مجانی از سیستم عامل ویندوز هست نه برای اعمال ازادی قضیه اینجا برام مضحک تر شد که انگشت اتهام رو می بریم سریع طرف ابونتو و اون رو بخاطر قرار دادن نرم افزار های غیر ازاد در سافت سنترش به نقض حقوق ازادی کاربر متهم می کنیم بعد می ایم و همچین سیستمی که اساسا بستری انحصاری رو داره یک نسخه ازاد می نامیم البته این امر که نویسنده شاید می خواسته مطلبی جنجالی و جذاب رو شروع کنه شاید موضوع رو کمی بهتر می کنه اما نباید نقد یکسو نوشته می شد. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها رو می بینیم که از مفهوم ازاد (و البته بیشتر اپن سورس) برای جلب مشتری و توسعه کار خودشون استفاده می کنن و بعد هم به طریقی بسیار زیرکانه به نقض ازادی کاربر می پردازند که احتمال می دم تیم توسعه این سیستم هم به همین سمت خواهد رفت.

    
   • @ کیارش کیانی
    دوست من ایکاش قبل نوشتن ائدتون لااقل یکبار مطلب رو می خوندین. ;)
    نقض دونه دونه حرفانون درمورد مطلب , توو خود مقاله هست. یک کلمهً جانب داری شده از این سیستم عامل هم نیومده و نگفتم. حالا من نمی دونم وقتی حتی در یک جمله هم از نمونه آزادش جانب داری نشده, چرا اینطور به مایکروسافت تعصب نشون می دین.
    حتی از مایکروسافت هم انتقاد نکردم!
    آیا نقد بی طرف هم نمی تونیم داشته باشیم!؟ من که سهمی از مایکروسافت و اپل ندارم و ازش سود نمی برم, برا همین نقد برام جائزه. شما رو دیگه نمی دونم

     
    • قبل از هر چیز از مقالتون تشکر می کنم و نقد جزيی بنده چیزی از زحمت شما کم نمی کنه اما اگر من تند صحبت می کنم یا کردم لحن من رو دوستانه بدونید. من فقط چون این سایت رو می پسندم و حتی توی بوکمارک هام هست پایین مقالات نظر می دم.

     اما من مقاله شما را به دقت خوندم اما شما گویا نظر بنده رو بادقت مطالعه نکردید به هیچ عنوان من از ماکروسافت نه طرفداری کردم و نه می کنم. من حدودا ۳ سال هست که از ویندوز به مک کوچ کردم و الان یک سال و نیم می شه که در مورد نرم افزار ازاد مطالعه می کنم و از خرید مک ناراضیم نه به این علت که مکینتاش بد باشه اتفاقا خیلی هم خوبه اما من به خاطر چیزی بالا تر از کارایی ناراضیم و اون ازادیی هست که نه در اپل و نه در ماکروسافت تونستم پیداش کنم این رو هم فقط گفتم که بدونید نه از اپل طرافداری می کنم نه از ماکروسافت.

     ولی من مشخصا به عبارت “ReactOS، ویندوز آزاد!” و عبارت “یکی از متداول‌ترین راه‌های جایگزینی برنامه‌های انحصاری با معادل آزاد” اشاره می کنم که این مفهوم رو در ذهن خواننده ایجاد می کنه که این سیستم عاملی که شما معرفی کردید یک سیتسم عامل ازاد هست در صورتی که این طور نیست و این یک تله ست. گسترش این سیستم عامل متصل و وابسته به گسترش(منظور ساخت نرم افزار یا همون develop هست نه گسترش سورس مرکزی) ماکروسافت ویندوز است و این در حالیست که سیستم عامل ویندوز از نرم افزار های انحصاری و غیر ازاد اشباء شده و کاربر بعد نصب این توزیع که شما معرفی کردید باز در دام محصولات انحصاری خواهد افتاد. یکی از نکات مثبتی که من از اقای استالمن دوست دارم دقت زیاد ایشون در انتخاب صحیح کلمات است زیرا که باعث ابهام زدایی و گمراه نشدن شنوننده می شه برای هم این دو جمله رو غیر حرفه ای از یک نویسنده با تجربه مثل شما می دونم. با این حال من اشاره کردم که می شه این عمل رو به عنوان یک فن در مقاله نویسی دونست که باعث جذب خواننده بشه اما باید در پایان توضیح داده می شد که مثلا من دوست داشتم در پایان مقاله مانند این مطلب رو بخونم:
     “هر چند گسترش روز افزون نرم افزار های ازاد به هر طریقی همچون کارایی بهتر باعث خوشحالی و کاهش نگرانی ما را در مورد نرم افزار های غیر ازاد می شه و تا حدودی ازادی های کاربر فراهم می شه اما نباید فراموش کنیم که ازادی کاربر از کارایی مهم تر و برتر هست. برای همین منظور این سیستم اگر چه بنایی ازاد رو برای کاربر فراهم می کنه اما وجود تعداد کثیری نرم افزار غیر ازاد و انحصاری که بر روی این سیستم قابل اجراست باز هم ازادی کاربرها رو به خطر می اندازه”

     در پایان باز هم از زحماتتون در پربار کردن مطالب سایت تشکر می کنم

      
    • چند چیز:
     1) هسته ی iOS همون هسته ی مک Darwin هستش که از روی هسته ی سیستم عامل شرکت نکست NeXTStep ساخته شده که NeXTStep هم خودش هستش BSDی در نتجیه این سیستم عامل خیلی سازگاری با هسته ی لینوکس داره و اگه نگاه کنین میبینین که مثلا روی خود مک GNU Bash, GNU GCC, GNU Emacs و خیلی برنامه های دیگه ی آزاد به طور پیشفرض نصبه و فایل های deb پکیج های نرم افزاری دبین هستن در نتیجه کسانی که سیدیا رو نوشتن برای بستبندی برنامه هاشون از اون روش استفاده کردن همون طور که دیدین با این که اوبونتو از نظر ساختاری با رد هت لینوکس اینترپرایز فرق داره میتونه بسته های ار پی ام رو باز کنه. == ی چیز جالب در مورد سیدیا هم اینه که سازندش میگه سیدیا ی برنامه ی آزاد تحت جی پی اله که برای شما آزادی میاره ولی درواقع داره شما رو بدتر تشویق به خریدن نا آزاد ترین چیز روی کره ی زمین میکنه!

     2) من کاملا موافقم این واقعا مسخرست که ی زیربنای آزادی بسازیم که مردم بتونن روش برنامه های غیر آزادشون رو استقاده کنن و بهتون قول میدم که این کار ی سو استفاده از اسم ازادی ی. به هر حال به نظرم این خیلی مسخرست که آدم از ی زندان فرار کنه بره زندان اونوری که تازه وضع توش بدترم هست! آخه آدم هر کاری میکنه که با برنامه های ویندوز کارنکنه بعد اونوقت اینو بریزه؟ مسخرست!

      
 6. لطف داری دوست من. از بابت نظرتون هم ممنونم
  ولی همونطور که گفتم توو بررسی اصلا سعی بر این نداشتیم که انتقادی کنیم که جنبه طرفداری داشته باشه بلکه سعی بر این بود که کاملا بی طرف باشه.
  به طور حتم من از این سیستم عامل استفاده نخواهم کرد و به کسی هم پیشنهاد نمی کنیم.
  این فقط یک review بود که دوستان با قدرت جامعه آزاد آشنا بشن.

  نظراتی مثل نظرات شما قطعا ما رو دلگرم می کنه :)

   
 7. من هم طرفداری خاصی توی این مقاله ندیدم. مقاله در حد معرفی و آشنایی با این پروژه بود که به خوبی هم نوشته و نگارش شده.

  مرسی آقای حسن زاده :)

   
 8. ویندوز به درد نمی‌خوره. لینوکس کار کنین.

   
 9. سیستم عامل خوبیه ولی نتونستم روی دستگاههای ساتا تستش کنم
  بصورت مجازی روی vbox
  تو سه ثانیه بالا میاد و تو یه ثانیه خاموش میشه

   

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرا از دیدگاه‌های پس از این، به وسیله‌ی ایمیل آگاه کن. شما همچنین می‌توانید بدون گذاشتن دیدگاه مشترک شوید.