منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

نوشته شده توسط در آذر 22, 1390 در بخش بررسی توزیع‌ های گنو/لینوکس | 51 دیدگاه

بررسی OpenSUSE 12.1

اوپن‌سوزه توزیعی از گنو/لینوکس است که توسط شرکت ناول پشتیبانی می‌شد. طی ماه‌های گذشته این توزیع فراز و نشیب و ابهام‌های فراوانی را بدلیل تصمیم‌گیری‌های ناول طی کرده است؛ اقداماتی نظیر بستن قرارداد با مایکروسافت و در نهایت خریده شدن توسط کنسرسیوم مشترک اتچمیت و مایکروسافت! مجموعه این فراز و نشیب‌ها باعث مخالفت بسیاری از کاربران این توزیع با سیاست‌های شرکت پشتیبان آن شد. در نهایت نتیجه این کشمکش‌ها این بود که اپن‌سوزه از این پس بعنوان یک توزیع مستقل و جامعه‌محور به فعالیت و توسعه خود ادامه خواهد داد و توزیع تجاری سوزه نیز تقریبا بطور کامل به مالکیت اتچمیت درآمد و نام آن به یک برند مستقل تبدیل شد.

این توزیع دارای نوآوری‌های فراوانی برای خود و دنیای گنو/لینوکس بوده که همیشه آن را در لیست برترین‌ها و پرطرفدارترین‌های این عرصه قرار داده است. نحوه شماره‌گذاری‌ نسخه‌های این توزیع با سایر توزیع‌ها نظیر اوبونتو و یا فدورا کمی متفاوت است؛ در انتشارهای اوپن‌سوزه استفاده از عباراتی نظیر Major Release تقریبا بی‌معنی است. بنابراین ممکن است در این نسخه (12.1) با اینکه اولین نسخه از سری 12 هست شاهد تغییرات چندان اساسی نباشیم.

اوپن‌سوزه با میزکارهای متنوع از جمله GNOME, KDE, XFCE, LXDE منتشر می‌شود و می‌تواند سلائق مختلف را پوشش دهد؛ با این‌حال تمرکز اصلی توسعه‌دهندگان آن بیشتر بر روی محیط KDE بوده و تلاش فراوانی برای آماده سازی آن انجام می‌دهند. در این بررسی هم همانند بررسی فدورا 16 تمرکز اصلی را بر روی خود اوپن‌سوزه خواهیم گذاشت و کمتر به محیط کاربری می‌پردازیم.

در اوپن‌سوزه 12.1 از نسخه 3.1 لینوکس، KDE 4.7.2  ،GNOME 3.2.1 ،glibc 2.14 ،rpm 4.9 و Xorg 7.6 استفاده شده است. همانطور که متوجه شدید این اولین نسخه از این توزیع است که از GNOME 3 استفاده می‌کند (برای نصب گنوم3 در نسخه قبلی (11.4) باید مخزن مخصوص آن را اضافه کنید).

OpenSUSE 12.1 with KDE 4.7.2
OpenSUSE 12.1 with KDE 4.7.2
OpenSUSE 12.1 with GNOME 3.2
OpenSUSE 12.1 with GNOME 3.2

نصب

برنامه نصاب اپن‌سوزه سر راست و بدون پیچیدگی‌های آزار دهنده است؛ ولی با این حال به زیبایی و سر راستی نصاب اوبونتو نمی‌رسد. مراحل نصب را با هم بصورت اسکرین‌شات دنبال می‌کنیم…

Install-1

در مرحله پارتیشن‌بندی شما قادر خواهید بود که از فایل‌سیستم Btrfs استفاده کنید که اپن‌سوزه امکانات ویژه‌ای را برای استفاده از قابلیت‌های آن در این نسخه‌ی خود به همراه دارد. البته توجه داشته باشید که این فایل‌سیستم همچنان به پایداری لازم نرسیده و ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. علاوه بر این، نکته دیگری نیز وجود دارد که باعث تعجب است. گویا اپن‌سوزه تمایلی برای رها کردن GRUB Legacy ندارد و همچنان بر استفاده از آن بعنوان بوت‌لودر پیش‌فرض اصرار دارد. با توجه به اینکه این نسخه از گراب از فایل‌سیستم Btrfs‌ پشتیبانی نمی‌کند شما مجبور خواهید بود در هر حالت یک پارتیشن از نوع ext4 برای نصب گراب اختصاص دهید.

مراحل نصب بدون هیچ مشکلی در مدت زمانی منطقی طی شد. پس از ورود به اپن‌سوزه شاهد یک صفحه خوش‌آمدگویی هستیم که حاوی لینک‌ها و توضیحات مفیدی در مورد پروژه اپن‌سوزه است. محتوای این صفحه بسیار کاربردی و مفید هستند و در شناخت بهتر این توزیع شما را یاری می‌کنند.

عملکرد و تکنولوژی‌ها

اپن‌سوزه 12.1 در این نسخه به جای System V از Systemd بعنوان مدیر سرویس پیش‌فرض خود استفاده می‌کند که این اقدام به شکل محسوسی باعث افزایش سرعت بوت و راه‌اندازی سیستم می‌شود. مطالبی که در بررسی فدورا 16 گفته شد می‌تواند تکمیل کننده توضیحات این بخش باشد و شما را بیشتر با Systemd آشنا کند.

فایل‌های مورد نیاز برای تنظیمات سرویس منیجر Systemd از طریق دایرکتوری /lib/systemd/ در دسترس هستند. همچنین برای دسترسی به تنظیمات مربوط به یک کاربر خاص، می‌توانید از دایرکتوری /etc/systemd/ اقدام کنید. برای فعال/غیرفعال کردن یک سرویس خاص و یا اجرا/متوقف کردن آن می‌توان از دستور systemctl enable|disable|start|stop <name>.service استفاده کرد. باید توجه داشت که هنوز تمام سرویس‌ها بطور مناسب برای کار با Systemd سازگار نشده‌اند؛ بنابراین اگر برای مدیریت سرویسی خاص توسط systemctl با مشکل مواجه شدید می‌توانید از دستور ‎/etc/init.d/<service>‎ استفاده نمایید. برای پی بردن به اینکه کدام سرویس‌ها توسط Systemd مدیریت می‌شوند، دستور systemctl را در نرم‌افزار رابط Bash خود (ترمینال در گنوم و کنسول در KDE) وارد کنید.

در صورتی که از فایل‌سیستم Btrfs برای پارتیشن ریشه (/) و نیز پارتیشن خانگی (‎/home‎‎) استفاده کرده باشید قادر خواهید بود از مزیت‌های ابزار Snapper استفاده کنید. اگر کاربر ویندوز بوده باشید، با ویژگی System Restore آشنایی کامل دارید؛ ویژگی‌ای که کاربر را قادر می‌سازد سیستم خود را به یک تاریخ معین بازگرداند و به پرونده‌ها و تنظیمات از دست رفته‌ی خود دسترسی داشته باشد. این ویژگی بشکلی بسیار گسترده‌تر توسط فایل‌سیستم Btrfs فراهم می‌شود و شاید بتوان اوپن‌سوزه را پیشگام استفاده از این ویژگی نامید؛ البته توجه داشته باشید که در صورت استفاده از نسخه CD، این ابزار بطور پیش‌فرض نصب نخواهد بود و شما باید با استفاده از مرکز کنترل اپن‌سوزه (Yast) اقدام به نصب آن کنید. نحوه عملکرد Snapper بدین شکل است که بطور خودکار پیش و پس از اجرای ابزار مدیریت اپن‌سوزه (Yast) و پکیج منیجر آن (Zypper) یک (به اصطلاح) snapshot از سیستم خواهد گرفت و با مقایسه این دو، کاربر را قادر می‌سازد به نحو موثری تفاوت‌ها را بازگردانی کرده و اشتباهات خود را پوشش دهد. به همین دلیل است که فایل‌سیستم Btrfs را ماشین زمان می‌نامند!

این ابزار علاوه بر کلاینت تحت خط فرمان دارای یک ماژول برای Yast بوده که امکان مدیریت تمام‌گرافیکی آن را به کاربر می‌دهد.

بنابراین شما با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود بصورت کاملا گرافیکی به مدیریت snapshotهای خود پرداخته؛ بشکل دوره‌ای snapshot تهیه کنید و یا بصورت دستی از فایل‌سیستم خود snapshot‌ ایجاد کنید. از دیگر قابلیت‌هایی که در اختیار شما قرار می‌گیرد می‌توان به لیست کردن اسنپ‌شات‌ها، مقایسه تغییرات یک فایل مشخص بین دو اسنپ‌شات، گرفتن یک لیست از فایل‌های تغییر کرده بین دو اسنپ‌شات و… اشاره کرد. توجه داشته باشید که هم ابزار Snapper و هم فایل‌سیستم Btrfs ممکن است دارای اشکالاتی باشند و شما را با دردسر مواجه کنند؛ بنابراین تا زمان تکمیل شدن این دو و انتشار پایدار آن‌ها (احتمالا در نسخه آینده) بهتر است فقط بر روی سیستم تست (مثلا ماشین مجازی) اقدام به بررسی این ویژگی کنید.

برای مشاهده اسکرین‌شات‌های بیشتر به اینجا و برای مشاهده راهنمای Snapper در سایت اصلی پروژه، اینجا را مشاهده کنید. همچنین با مراجعه به وب‌سایت رسمی این پروژه، اطلاعات جامع و مناسبی در اختیارتان قرار خواهد گرفت. برای نصب Snapper بر روی نسخه قبلی اپن‌سوزه (11.4) به این راهنما مراجعه کنید.

همانند فدورا، اپن‌سوزه هم فعالیت وسیعی در زمینه‌ی فناوری Cloud دارد و ویژگی‌های منحصر بفردی را نیز در این نسخه معرفی کرده است. این توزیع، یک سیستم‌عامل ایده‌آل برای امور پردازش ابری محسوب می‌شود. اپن‌سوزه 12.1 با داشتن کرنل جدید قادر است بصورت مستقیم بر روی Amazon EC2 cloud اجرا شود. در حیطه میزبانی (Host) شاهد آخرین تکنولوژی‌های مجازی‌سازی نظیر قابلیت مدیریت Xen 4.1 ،KVM و VirtualBox بوسیله آخرین نسخه ابزار Virt-manager و open-vm-tools هستیم.

اپن‌سوزه 12.1 برای اولین بار در دنیای گنو/لینوکس فناوری OwnCloud را با میزکار ترکیب کرده است. لازم به ذکر است که OwnCloud یک پیاده‌سازی متن‌باز برای خدمات ذخیره‌سازی و پردازش ابری‌ است که قرار است نسخه سوم آن در اوایل سال 2012 منتشر شود. همچنین مخزن ویژه‌ای که مخصوص امور پردازش ابری و مجازی‌سازی است، آخرین نسخه ابزارهای Eucalyptus ،OpenNebula و OpenStack را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

owncloud
owncloud

در حیطه مدیریت سرور، ابزار مدیریت از راه دور سیستم، با نام WebYaST ارائه شده است که یک رابط تحت وب بهبود یافته برای مدیریت سیستم‌های مبتنی بر اپن‌سوزه از راه دور بوده و در این نسخه با ماژول‌های جدید و کارایی بهتری عرضه شده. برای اطلاع دقیق‌تر از ویژگی‌های مربوط به سرور و Cloud در اپن‌سوزه 12.1 به این صفحه مراجعه کنید.

WebYaST
WebYaST

اپن‌سوزه همچنین اولین توزیعی است که زبان برنامه‌نویسی جدید Go را که متعلق به گوگل است پشتیبانی می‌کند.

از توضیحاتی که ارائه شد این‌گونه برمی‌آید که اپن‌سوزه توزیعی مشابه فدورا است که تمرکز خود را بر روی تکنولوژی‌های نوین و پوشش دادن نیازهای ویژه‌ی کاربران حرفه‌ای و یا کلان گذاشته است؛ ولی این طرز تفکر چندان به‌جا و صحیح نیست. بدون شک می‌توان اپن‌سوزه را در تمام-گرافیکی بودن نیز پیشرو و کامل دانست. در اغلب توزیع‌ها (حتی اوبونتو) برای انجام بسیاری تنظیمات مجبور به استفاده از خط فرمان خواهید بود؛ و این در حالی است که اپن‌سوزه از مدت‌ها پیش ابزار مدیریت سیستم خود را با نام Yast توسعه می‌دهد. ابزاری که اغلب جنبه‌های مدیریتی سیستم‌عامل را بصورت کاملا گرافیکی تحت پوشش خود قرار می‌دهد؛ حتی همانگونه که مشاهده کردید برای استفاده از قابلیت‌های Snapper نیز یک ماژول ویژه برای این مرکز کنترل وجود دارد. این برنامه از مراحل نصب گرفته، تا مراحل ویرایش گراب شما را یاری خواهد کرد و تا حدود زیادی شما را از وجود ترمینال بی‌نیاز می‌کند. البته بدلیل گستردگی، ممکن است کاربران تازه‌کار تا حدودی در استفاده از Yast سردرگم شوند؛ ولی با کمی کاوش و زیر و رو کردن به راحتی به زیر و بم آن مسلط خواهند شد. اپن‌سوزه همچنین در میان توزیع‌های گنو/لینوکس یکی از زیباترین آرت‌ورک‌ها (کارهای هنری) را دارد.

YaST-Control-Center
YaST Control Center

عملکرد اپن‌سوزه با استفاده از فایل‌سیستم Btrfs چندان سریع و قابل قبول نبود ولی با استفاده از ext4 بعنوان فایل‌سیستم پیش‌فرض سرعت عملکرد، بالا و رضایت‌بخش بود. در استفاده از میزکار KDE کرش‌ها و اشکالاتی در اجرا و استفاده از برنامه‌ها مشاهده شد. همچنین چندین بار نصب برنامه‌ها از طریق پکیج منیجر گرافیکی آن (Apper) با مشکل مواجه شد و ما را مجبور به استفاده از خط فرمان و یا Yast کرد. هم فدورا و هم اپن‌سوزه با وجود پیشرو بودن و تکنولوژی‌های جدیدشان باید در پایداری انتشار پیش‌فرض دقت بیشتری به خرج دهند و در روند رفع باگ خود تجدید نظر کنند.

از نظر شناسایی سخت‌افزارها، اپن‌سوزه سرآمد اغلب توزیع‌های دیگر گنو/لینوکس است و بسیاری اعتقاد دارند این توانایی بالا در شناخت و راه‌اندازی سخت‌افزارها از نتایج همکاری‌های ناول و مایکروسافت است. با توجه به سابقه عجیب مایکروسافت در باج‌گیری و شکایت‌های متنوع از سایر رقیبان، باید امیدوار باشیم بعنوان یک نتیجه دراز مدت شاهد دردسرسازی‌های این شرکت برای توزیع اپن‌سوزه و در مجموع کل دنیای گنو/لینوکس نباشیم.

نرم‌افزارها و مدیریت بسته‌ها

اپن‌سوزه 12.1 از برنامه Apper بعنوان رابط گرافیکی مدیریت مخازن خود بهره می‌برد که در حقیقت تغییر نام یافته‌ی همان KPackageKit است. با این حال بنابر گفته‌های توسعه دهنده آن، Apper سریع‌تر و پایدارتر از KPackageKit خواهد بود.

First Apper is based on my rework of packagekit-qt which is called packagekit-qt2, and this rework makes Apper much faster than KPackageKit was, the inner details is that we don’t use the huge QSharedPointer for packages and don’t create a bunch of useless stuff unless the user asks, I didn’t measured the time but first time you run it you will surely notice. This also means Apper is more stable since packagekit-qt2 has a cleaner code and a nicer API. Second Apper has several user interface changes and a much nicer integration with KDE.

Apper
Apper

از زمانی که پشتیبان رسمی اپن‌سوزه، یعنی شرکت ناول، بطور کامل فروخته شد و این توزیع تبدیل به یک توزیع جامعه‌محور شد ابهام‌های فراوانی در مورد آینده آن بوجود آمد. عده‌ای معتقدند تمرکز و کیفیت کاری، در این توزیع کاهش داشته و اثر مستقیمی بر روی سرعت و کیفیت پکیج کردن برنامه‌ها و قرار گرفتن آن‌ها بر روی مخازن داشته است. با این حال این مورد مگر با استفاده دراز مدت بطور دقیق مشخص نمی‌شود و برای اطلاع از صحت آن باید به نظرات کاربران این توزیع مراجعه کرد. اگر کاربر همیشگی اپن‌سوزه هستید، شاید بخش نظرات همین پست مکان مناسبی برای پاسخ‌گویی به این سوال باشد…

اپن‌سوزه در حیطه نرم‌افزارهای پیش‌فرض کمبودی ندارد و با ارائه نرم‌افزارهای پیش‌فرض KDE و گنوم در این دو میزکار می‌تواند به خوبی نیازهای کاربران را پوشش دهد. البته به یاد داشته باشید که این توزیع بصورت پیش‌فرض کدک‌های انحصاری مولتی‌مدیا و سایر برنامه‌های غیرآزاد (بجز باینری‌های غیرآزاد کرنل!) را به همراه ندارد و در صورتی که اصرار به استفاده از آن‌ها دارید باید خودتان آستین‌ها را بالا زده و به نصب آن‌ها بپردازید.

مرورگر پیش‌فرض این نسخه، فایرفاکس 7.0.1 است که بخاطر سرعت گرفتن روند شماره‌گذاری و انتشار این مرورگر، یک نسخه از نسخه پایدار فعلی (در زمان نگارش این مقاله) عقب است. همچنین در این نسخه کرومیوم 17 نیز از طریق مخازن قابل دریافت است. برنامه مرور و ویرایش اسناد اداری نیز در این نسخه، مانند بسیاری توزیع‌های دیگر LibreOffice است.

نتیجه‌گیری

سعی شد در این بررسی بصوت مختصر به پوشش دادن ویژگی‌های متمایز اپن‌سوزه 12.1 پرداخته شود و کمتر مسائل حاشیه‌ای به میان آورده شود. شاید بتوان گفت این توزیع هنوز آینده چندان شفاف و واضحی ندارد؛ آیا اپن‌سوزه می‌تواند همچون دبیان و یا سایر توزیع‌های جامعه‌محور موفق، راه روشنی داشته باشد؟

فارغ از اینگونه دغدغه‌ها اگر اقدامات عجیب ناول را در بستن قراردادهای مختلف با یکی از بزرگترین دشمنان آزادی نرم‌افزار (که هنوز نمی‌توان منفعت‌ها و زیان‌های دقیق آن را برآورد کرد) کنار نهاده و به اپن‌سوزه با دید فنی نگاه کنیم مجبور به اقرار خواهیم بود که این توزیع خدمات بزرگی به گنو/لینوکس کرده است. اگر همین قراردادها بعدا به شکل پتنت و حق‌انحصار گریبان کاربران و توسعه‌دهندگان اپن‌سوزه (و یا حتی کل گنو/لینوکس) را نگیرد شاید بتوان گفت با توزیعی آینده‌دار مواجه هستیم. توزیعی که به نحوی عجیب پاسخگوی وسیع‌ترین طیف کاربری، چه حرفه‌ای و چه تازه کار بوده و بروز بودن و نوآوری را برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

نسخه 12.1 یک انتشار نسبتا مهم برای تیم توسعه آن بود. نسخه قبلی یک نسخه تقریبا بی سر و صدا بود و با پایداری مناسب و عدم وجود تغییرات اساسی سعی کرده بود چندان چالش برانگیز نباشد. در نقطه مقابل انتشار قبلی، این انتشار ویژگی‌های تحسین برانگیزی را به جامعه گنو/لینوکس و نرم‌افزارهای آزاد ارائه کرد که حتی اگر دارای ایرادات فراوان هم باشند پیشرفتی مهم محسوب می‌شوند که در نسخه‌های آینده بهبودهای فراوانی را در آنها شاهد خواهیم بود.

نظر شما در مورد این نسخه اپن‌سوزه و همچنین این بررسی چیست؟ لطفا ما و سایر خوانندگان را در نظر و یا تجربه خود شریک کنید.

با تشکر از مرکز گنو/لینوکس سی‌تو که دیسک این توزیع را در اختیار ما قرار داد.

51 دیدگاه

 1. در مورد جمله این دوستمون (مسعود آموزگار) یکی از دوستان یک توضیحی بده یا حتی خود ایشون!
  منظورشون چیه؟؟
  سیستم عامل آزاد دارند ولی اوپن سورس نیست!
  سیستم عاملی که لینوکس و اوپن سورس نیست!
  پس سیستم عامل مجانی دارند و نه آزاد!
  پس چطور گنو/لینوکس هستش ولی اوپن سورس نیست!!!!؟؟؟؟!!!!

   
  • جمله رو بد برداشت کردی دوست من…
   این یه اعتراض به عدم درک صحیح فلسفه گنو و اشتباه گرفتن نرم‌افزارهای آزاد با عبارت اپن‌سورس و همچنین خطاب کردن گنو/لینوکس با عبارت لینوکس هست… :)
   اپن‌سورس فقط روش توسعه نرم‌افزارهای آزاد هست و لینوکس هم فقط کرنل سیستم‌عامل گنو/لینوکس هست.
   موفق باشید.

    
 2. دستتون درد نکنه. به نظر میرسه دوباره دارین فعال میشین. فکر کنم به دلیل کم تحرکی چند وقت گذشته یه عده از خوانندگان رو از دست دادین. میشه این رو از روی تعداد نظراتی که برای “نگاهی به کوبونتو 11.10” پست شده فهمید.

   
  • خواهش میکنم علی جان،
   احتمالا همینطوره ولی متاسفانه بخاطر ایام امتحانات دانشگاه‌ها وقت کمتری میتونیم روی مقالات بزاریم و از اونجا که دلمون نمیخواد مطالب آبکی بشن کمی فاصله‌ی بین پست‌ها زیاد شد.
   انشاالله بتونیم جبران کنیم.

    
 3. مسعود جان بررسی خوبی بود
  با اینکه این توزیع بد جوری روی kde تمرکز داره و منم فقط با همین de کنار میام عجیبه کهتا حالا تستش هم نکردم :D
  ایشالا قسمت بشه امشب دانلودش کنم :D

   
  • پشیمون نمیشی ایمان جان،
   واقعا توزیع خوبی هست این اپن‌سوزه (البته بعد از آپدیت دی:)
   اگر من بخوام بین توزیع‌های پیشرو و نوآور مثل فدورا و سوزه یکی رو انتخاب کنم، سوزه رو ترجیح میدم.
   میخوام یه مدت بطور جدی با سوزه کار کنم…
   اگر تو نسخه بعدی اسنپر و Btrfs آماده شده باشن و پیشفرض فعال باشن که دیگه محشره!

    
 4. سلام
  خسته نباشید…
  کامل نیست ولی در شرایط فعلی که معمولا کمتر دوستان به بازنگری توزیع ها می پردازن، خیلی عالیه…
  سپاس

   
  • خواهش میکنم مهدی جان، قابل شما رو نداشت.
   اگر فاکتورهای دیگه‌ای برای تکمیل بررسی مد نظر دارین خوشحال میشم بگی تا توی بررسی‌های آینده مد نظر داشته باشم.
   راستی شما مدت زیادی هست سوزه کار میکنید درسته؟ اون قضیه که توی متن ذکر شد (کاهش سرعت و کیفیت بروز شدن مخازن و…) مشهود بوده برای شما؟

    
 5. درود
  توی این بررسی و بررسی فدورا این مطلب رو ذکر کردید:
  “این توزیع بصورت پیش‌فرض کدک‌های انحصاری مولتی‌مدیا و سایر برنامه‌های غیرآزاد (بجز باینری‌های غیرآزاد کرنل!) را به همراه ندارد”

  قضیه‌ی این باینری‌های غیر آزاد چیه؟!
  این باینتری‌ها از کجا و توسط چه کسی نوشته شده؟!
  چه طور به هسته اضافه شده؟!
  آیا تلاشی برای آزاد کردن کامل هسته لینوکس انجام شده یا نه؟!
  نظر fsf در مورد این باینری‌ها چیه؟!

  لطف می‌کنید اگه یه مطلب کامل در این مورد منتشر کنید!

   
  • درود همایون جان،
   کرنل لینوکس متاسفانه باینری‌هایی رو در خودش بصورت پیش‌فرض داره که معلوم نیست چه کدی پشتش هست… این باینری‌ها هم توسط بنیاد لینوکس اضافه شدن و هم توسط خود توزیع‌ها. اغلب باینری‌ها احتمالا مربوط به درایورها هستن. شاید هم کمک‌های مایکروسافت شامل همین‌ها هم شده باشه.
   بنیاد نرم‌افزارهای آزاد به صراحت کاربرا رو دعوت میکنه که از توزیع‌های آزاد استفاده کنند.
   یه سوال مستقیما در مورد همین قضیه توی مصاحبه از استالمن پرسیدیم که اگر دوباره مسافرت و… براشون پیش نیاد! قراره حداکثر تا آخر هفته مصاحبه رو منتشر کنیم.
   فعالیت برای آزادسازی کرنل داریم که اسم پروژه‌ش لینوکس-لیبر هست :
   http://en.wikipedia.org/wiki/Linux-libre

   بنیاد گنو لیستی از توزیع‌های کاملا آزاد رو اینجا ذکر کرده :

   http://www.gnu.org/distros/free-distros.html

   چرا دیستروها معروف، کاملا آزاد نیستند :
   http://www.gnu.org/distros/common-distros.html

   معیارهای آزادی دیسترو :
   http://www.gnu.org/distros/free-system-distribution-guidelines.html

    
  • در مورد انتشار مطلب هم اگر هر مورد دیگه‌ای مد نظر دارین که در این حیطه باید روشن بشه بگین تا در موردشون تحقیق کنیم و اگر بشه یه مطلب در موردش منتشر کنیم :)

    
   • درود
    ممنون از لینک‌ها
    هنوز نرسیدم کامل بخونم(انشاالله فردا بعد از فارغ شدن از امتحان)
    یه مورد که بهش اشاره شده این هست که کرنل شامل باینری‌هایی هست که کدشون در دسترس نیست و یک سری درایورهای غیر آزاد
    درایورها رو کاری ندارم ولی سوالم اینه که اون باینتری‌های غیر آزاد مربوط به کدوم قسمت هسته می‌شه و این که اهمیت این باینری‌ها چقدر هست. (یعنی اگه حذف بشه نتیجش چیه)
    اگه پس فردا یکی مدعی شد که این باینری‌ها مال منه و باید حق منو بدید چی؟!
    درضمن چطوریه که یه سری کد بسته تونسته با نرم‌افزار GPL هم راه بشه (لایسنز GPL رو نقض نکرده؟!)(اگه GPL همچین اجازه‌ای بده اون وقت دیگه چه فرقی با اوپن‌سورس داره؟!)
    درمورد نوشتن یه مطلب هم منظورم این بود که همین مطالب رو به صورت دسته بندی شده برای خواننده‌ی فارسی زبان ترجمه کنید، نظرات خودتون رو هم حتما بهش اضافه کنید (به نظرم بحث‌های جالبی توی قسمت نظرات شکل بگیره، چون ما داریم روی آزادی چیزی تاکید می‌کنیم که کاملا آزاد نیست)

    با تشکر

     
    • همایون جان اطلاعات دقیقی ندارم در مورد نکات ریزی که فرمودین.
     انشاالله سعی میکنم درموردشون تحقیق کنم و نتیجه رو اعلام کنم.
     سعی میکنم بشکل یک مطلب و با ارجاع و کمک از لینک‌های بنیاد گنو منتشر کنم نتیجه رو.

      
    • خوب همایون جان طبق بررسی‌هایی که داشتم معلوم شد اغلب قریب به اتفاق این باینری‌ها مربوط به راه‌اندازها هستن.
     نتیجه حذفشون برای سیستم‌های مختلف متفاوته. اگر می‌خواین بدونین چه تاثیری داره با سخت‌افزارهاتون میتونین به سادگی توزیع دبیان رو نصب کنین و نتیجه رو ببینین چون دبیان همه این باینری‌ها رو حذف میکنه همیشه.
     در مورد لایسنس.. لایسنس GPL استفاده از برنامه‌های انحصاری در بستر آزاد و همینطور برعکس رو محدود نمیکنه ولی مخلوط شدن کدهای یه برنامه آزاد با یه برنامه انحصاری و انتشار کد بسته اون رو مموع میکنه. این باینری‌ها بصورت ماژول هستن (تا جایی که من فهمیدم) و تداخلی با کدهای کرنل ندارن)
     این کار با اجازه صاحب اثر انجام شده و اگر فردا مدعی شدن باید حذف بشه از انتشار رسمی کرنل.

     قصد دارم بعد از فراغت از امتحانات دانشگاه و همینطور به نتیجه رسیدن چندتا از پروژه‌ّامون یه مطلب جامعع در این مورد بنویسم.
     امیدوارم به دردت خورده باشه.
     موفق باشید :)

      
    • ممنون از این که پیگیر هستی
     همه جوره منتظر مطلبت هستم
     موفق باشی!

      
 6. من هم خیلی دوست دارم تست کنمش.
  ولی این کرش های وحشتناکش با محیط kde بدجوری آزار دهنده است.
  ولی بااین حال بالاخره تستش می کنم..
  مسعود جان عالی بود.
  +1

   
  • من چند ماهی هست که دارم با اوپن سوزه ۱۱.۴ و ۱۲.۱ کار می کنم. مشکل خاصی نداره.

    
 7. ایول آخرش این رو هم بررسی کردید
  من کلا به نظرم تو ایران خیلی کم سوزه کار می کنن.
  البته چیز جالبی که برا من اتفاق افتاده بود این بود که این نسخه 12.1 رو برای یکی نصب کردم بعدش گفتم یه وقت دیگه بیا برا کدک ها .طرف اولین بارش بود لینوکس دیده بود .خودم برای کسای دیگه که نصب می کردم حد اقل سه ساعت طول می کشید این دستوراش رو پیدا کنم و بزنم برای نصب کدک و دانلود صد و خورده مگیش ولی این دوست من همین جوری شانسی زده بود به اینترنت وصل شده بود خودش کدک ها نصب شده بودن .البته یارو خیلی خیلی خیلی خوش شانسه :shock:

   
 8. اول سلام و تشکر.
  از بررسی فدورا16 خیلی کاملتر بود. من خیلی منتظر بودم منتشر بشه تا برا استفاده از kde نصبش کنم.البته نصب کردم و خوب هم بود. البته نمیدونم چرا ولی yum رو سرراست تر از zypper دیدم.
  هیچی دیگه داشتم باهاش کار میکردم که دبیان مینت به دستم رسید که اونقد استیبله که اعصاب منو خورد کرده.لذا از k کشیدیم بیرون و گنوم2 رو رو در آغوش گرفتم.
  فقط یه نکته ای.ببینین اینپردازش ابریرو الان میشه ازش استفاده کرد؟یعنی مثلا من میتونم یه برنامه سنگین بنویسم بعد ببرم رو یه سروری کامئایل و اجراش کنم؟
  و اینکه اصلا میخوام از یه toolkit مثل geant استفاده کنم حالا چی بازم میتونم از یه سرور برا پردازش کمک بگیرم.یه مقاله هم در این مورد بنویسین خوشحال میشم.

   
  • خیلی از سرویس دهنده‌ها نظیر دیتاسنترها و هاستینگ‌ها از پردازش و ذخیره ابری استفاده میکنن توی گنو/لینوکس بنابراین فکر نمیکنم مشکلی باشه از نظر پایداری. ولی اگر منظورتون بصورت خاص اپن‌سوزه هست فکر میکنم معمولا نسخه‌های سرور رو با امکانات کاملا پایدار منتشر میکنن بنابراین اگر از نسخه سرور استفاده کنید فکر نمیکنم موردی باشه.
   اگر منظورتون نسخه دسکتاپ هست به نظر من بهتره تا نسخه آینده صبر کنید یا از فدورا استفاده کنید چون مطمئن‌تر هست برای اینگونه امور.

    
   • مسعود جان اون جواب من بود؟ :shock:
    من احتمالا بد پرسیدم.
    ببینین این پردازش ابری به درد یه کاربر مثل من که برنامشو مثلا باید ۱۰ روز ران بزاره هم میخوره؟مثلا من میتونم یه جوری تو یه جایی لاگین کنم یا همچین چیزایی بعد برنامم رو ران کنم نتیجش رو که مثلا یه فایل چند کیلوبایتی هست بگیرم؟یا این فقط مال سرورهاست؟
    ضمنا ویکی سایتتون رو چرا تبلیغ نمی کنین؟ امروز برا اولین بار دیدمش.اون قسمت بش واقعا عالی بود. فرصت کنم همشو میخونم انشا الله.
    موفق باشی.
    راستی یکی از دوستان گفتن که سوزی سخت افزارا رو نمیشناسه!! در حالی که دقیقا سوزی به شناخت سخت افزار بین توزیعهای گنو/لینوکس مشهوره!!

     
    • متاسفانه اطلاعات دقیقی ندارم، سعی میکنم بررسی کنم اگه به نتیجه رسیدم همینجا اعلام میکنم…
     ویکی هم یه مدت خیلی تبلیغش رو کردیم ولی کوچکترین مشارکتی ندیدیم و نهایتا تصمیم گرفتیم خودمون روش کار کنیم و بعد از آماده شدن هر کتاب بصورت PDF منتشرش کنیم. البته الان برنامه‌هایی براش داریم که بزودی اعلام میکنیم…

      
 9. سلام
  دوست عزیز لینک شما با ناریا اضافه شد.
  موفق و پیروز باشین
  با تشکر

   
 10. سلام، من چند وقتی هست با این توزیع شروع کردم به کار کردن
  یه سوالی که دارم اینه که نمیشه از یه نرم افزار دیگه به جای Apper استفاده کرد یه چیز به خوبیه Software Center اوبونتو، چون Apper خیلی اذیت می کنه مگه میشه نرم افزار نصب کرد باهاش !

   
 11. سلام دوستان
  من این توزیع رو حدود یک ماهه که روی لپ تاپ خودم نصب کردم، ولی 2-3 بار بیشتر سراغش نرفتم، نمیدونم چرا ویندوز دس از سر کچل ما برنمیداره ، واللا با اون نوناشون (کانتر و لفت 4 دد و بتل و … :-D )
  حالا از شوخی که بگذریم، این kde خیلی کرش میکنه، دیروز خواستم فقط به صورت کلی سوزه رو نشون دوستم بدم، اول یاست رو اجرا کردم، وسط لودینگش کرش کردف ولی بعد درس شد، بعد بستمش ، شات داون زدم، حدود 2 دقیقه فریز شده بود، آخر با دکمه خاموشش کردم، کلا توصیه میکنم kde رو بندازین سطل آشغال :rotfl:

   
  • این دوستانی هم که Dislike میزنن، دلیلشون رو بگن!!! تعصب رو لینوکستون باعث شد بزنین
   یا تعصب رو KDE ؟ :stop:

    
   • من خودم کاربر گنوم هستم علی جان ولی با قاطعیت میگم این قضیه مربوط به KDE نیست. سوزه توی این نسخه مخصوصا تو نسخه KDE از نظر پایداری خوب کار نکرده. احتمالا یه مدت دیگه با یه آپدیت ساده اغلب این مشکلات حل میشه…
    راستی.. من دیسلایک نکردم کامنتت رو :)

     
    • سلام مسعود جان، من kde رو روی توزیع های دیگه هم امتحان کردم، فعلا فقط رو کوبونتو و مندریوا پایدار بوده، این پایداری هم همچین دلخوشکن نیست
     یه سوال واسم پیش اومده، چرا به جای تولید تکنولوژی گیر دادن به تولید دسکتاپ؟؟؟!!!

      
    • درود علی جان،
     KDE روی توزیع‌های اسلکور، آرچ، مندریوا و دبیان طبق تجربه من بهترین عملکرد رو داره… در حقیقت اونا با KDE بهترین عملکرد رو دارن.
     منظورت اپن‌سوزه هست؟ خوب تا وقتی ناول پشتیبانش بود توانایی بالایی هم داشت و به راحتی همه این دسکتاپ‌ها رو میتونست از پسشون بر بیاد. ولی حالا باید دید با شرایط جدیدش چه میکنه؛ گرچه انصافا توی تکنولوژی جدید هم کم نذاشته اپن‌سوزه 12.1

      
    • نه کلی عرض کردم، اپن سوزه مثل سولاریس امکانات خیلی خوبی رو آورده که تحسین برانگیزه
     تا اونجایی که من فهمیدم، علت شکست اولی steve jobs این بوده که روی سخت افزار خیلی تاکید میکرد ، اما وقتی از اپل اخراج شد و دوباره به اپل برگشت اشتباهش رو تکرار نکرد و روی نرمافزار تمرکز بیشتری کرد، و ادامه ماجرا رو هم که میدونید
     الان جامعه ای که دارن در حوزه گنو/لینوکس کار میکنن، سعی دارن که توزیع خودشونو ببرن روی دستگاه های مختلف ، دسکتاپ های جدید بزنن و … یه جورایی مثبته کارشون ولی جنبه منفیش بیشتره، خیلی بهتر میشد به جای این که صرفا روی این مسائل تمرکز کنن توی حیطه هایی مثل امنیت ، شبکه ، سرور ، … بیشتر کار کنن و بهبود ببخشن که سیستم های دیگه یارای رویارویی و مبارزه طلبی نداشته باشند
     ببخشید سخن طولانی شد

      
   • تعصبی در کار نیست. من چند ساله دارم از این توزیع استفاده می‌کنم و ازش راضی‌ام. بعضی از نسخه‌هاش مثل ۱۱.۳ مشکل زیاد داشت.
    صرف یه تجربه‌ی اینجوری نباید باعث بشه که شما کل یه توزیع و یه میزکار رو اینجوری زیر سؤال ببری

     
 12. نقد خوبی بود اما به هر حال اپن سوزه به درد لپتاپ نمی خوره چون درایور ه زیادی ساپورت نمی کنه ضمنا سوسه 60 درصد سهامش ماله مایکروسافت ه !
  یه روز 3 تا پست می زارین 10 روز هیچی نمی زارین. امیدوارم روزی به تعادل برسید!

   
  • طبق بررسی‌ها و تجریبیات اپن‌سوزه تقریبا بهترین ساپورت سخت‌افزاری رو بین توزیع‌های گنو/لینوکس داره. عجیبه این حرفتون.
   در مورد مایکروسافت و.. هم تو متن توضیح داده شد که اپن‌سوزه راهش از سوزه جدا هست و کاملا جامعه محور شده و هیچ کس سهامی ازش نداره.

    
 13. سلام

  چه جوری باید اوپن سوسه ۱۲.۱ رو کنار ابونتو ۱۱.۱۰ و ویندوز ۷ نصب کنم ؟؟؟ ایا کار خاصی باید در روند نصب انجام بدم(برای گراب نگرانم)

   
  • کافیه اپن‌سوزه رو توی یک پارتیشن جداگانه نصب کنید و پارتیشن‌های مربوط به اون دوتا رو پاک نکنید. بصورت خودکار هر سه سیستم‌عامل در لیست گراب قرار خواهند گرفت.
   بد نیست در حین نصب توجهی به سیستم‌های شناسایی شده توسط گراب هم داشته باشید.

    
   • بازم سلام

    متاسفانه توی اخرین مرحله قبل نصب وقتی گرابی رو که نصب خواهد شد نمایش میده هیچ اثری از لینوکس مینت نیست ولی ویندوز ۷ شناسایی شده است :(

     
    • درود
     معمولا پیش میاد که توی مرحله قبل نصب گنو/لینوکس‌های دیگه رو نشون نده. به احتمال 90 درصد مشکلی نخواهد بود و پس از نصب در منو قرار خواهد گرفت.

      
    • خوب می تونی به این صورت خودت اضافه کنی:

     menuentry “Archlinux” {
     set root=(hd0,3)
     linux /boot/vmlinuz-linux root=/dev/disk/by-uuid/12f91866-73fb-49a9-80a7-83edf2252e25 ro $
     initrd /boot/initramfs-linux.img
     }

     menuentry “CentOS” {
     set root=(hd0,5)
     linux /boot/vmlinuz-2.6.32-279.5.2.el6.x86_64 root=/dev/sda5 nomodeset rd_NO_LUKS KEYBO$
     initrd /boot/initramfs-2.6.32-279.5.2.el6.x86_64.img

     }

     # Windoze
     menuentry “Windows” {
     set root=(hd0,1)
     chainloader +1
     }

     دوست من این سوالات تو انجمن مطرح کن.

      
 14. سلام.
  من از ۱۱.۱ تا الان دارم از openSUSE استفاده می‌کنم. البته الان فعلا روی ۱۱.۴ موندم و هنوز به ۱۲.۱ مهاجرت نکردم. باید بگم تا حدی از این توزیع ناامید شدم و دارم به مهاجرت به یه توزیع مبتنی بر KDE دیگه مثل چاکرا یا مندریوا فکر می‌کنم البته از همه توسعه‌دهنده‌های عزیز این توزیع تشکر می‌کنم چون دقیقا بعد از openSUSE بود که من کاملا بی‌خیال ویندوز شدم.

   
 15. سلام . من این نرم افزار را میخواهم از کجا دانلود کنم ؟

   
 16. چون پشتیبانی فارسیش ضعیفه حداقل تو ایران لینوکس به درد نخوریه

   
 17. سلام
  من تازه این بررسی شما رو خوندم ویه جا نوشته بودین که

  از نظر شناسایی سخت‌افزارها، اپن‌سوزه سرآمد اغلب توزیع‌های دیگر گنو/لینوکس است و بسیاری اعتقاد دارند این توانایی بالا در شناخت و راه‌اندازی سخت‌افزارها از نتایج همکاری‌های ناول و مایکروسافت است. با توجه به سابقه عجیب مایکروسافت در باج‌گیری و شکایت‌های متنوع از سایر رقیبان، باید امیدوار باشیم بعنوان یک نتیجه دراز مدت شاهد دردسرسازی‌های این شرکت برای توزیع اپن‌سوزه و در مجموع کل دنیای گنو/لینوکس نباشیم.

  من نمیدونم چرا هرجا حرف از لینوکس و نرم افزارهای متن بار میشه با هر از گنو لینوکس میشه به فکر تخریب شرکت ماکروسافته – میگن ماکروسافت نه برگ چقندر – یعنی ماکروسافت انقدر بدردنخوره محصولاتش که همیشه باعث خرابکاری میشه – یا یه جا خوندم که:
  ۸ مورد استفاده تقلید ماکروسافت از گنو/لینوکس در ویندوز ۸
  آخه این چه حرفیه
  یا یه جای دیگه خوندم رابط کاربری مترو که ماکروسافت استفاده میکنه قبلا در یکی از توزیع های لینوکس بوده!!!!
  شایدم هست من ندیدیم
  شایدم فقط حرفه
  ……
  الیته خودم از openSUSE استفاده میکنم و طرفدار جامعه گنو/لینوکس و نرم افزار های ازاد هستم

  بازم ممنون از سایت خوبتون و بررسی و آموزش های مفیدی که در اختیار ما قرار میدید

   
  • دوست عزیز چه ربطی داره به کیفیت محصول مایکروسافت؟ سیاست‌های مایکروسافت و گنو/لینوکس با هم در تضاد هست و بیشترین کنش رو با همدیگه دارند. کسی نگفته توی این مقاله محصول مایکروسافت بدرد نخوره! بخاطر کیفیتش باعث خرابکاری نمیشه! بخاطر تضاد سیاستیش باعث خرابکاری میشه… نمونه میخواین؟ بوت امن رو سرچ کنید.

    
 18. ورژن تازه ۱۲.۲ رو حتما امتحان کنین. بهترین OpenSuse ایکه تاکنون منتشر شده.

   
 19. مهندسین محترم سلام.مطالبتون عالی بود.
  من تازه دارم با لینوکس آشنا میشم که استادم گفته باید از open suse از قسمت remot installation شروع کنم واسه تحقیقاتم. میشه اگه تایم دارید منو راهنمای کنید .

   
  • سـلام

   البته ما مهندس نیستیم… حداقل هنوز نشدیم ;-)
   من نمی‌دونم چرا استادتون این روش رو برای شروع پیشنهاد کرده چون برای شروع یه کم سنگینه. اما حتما یه پیش‌ زمینه‌ای از یه سری مطالب دارین.
   لطفا به انجمن ما بیاین و اونجا مطرح کنین تا به صورت مفصل دربارش بحث بشه:
   http://community.linuxreview.ir

    
 20. سلام، من می خوام روی یک سیستمی با cpu Intel Core i7 – 3.5GHz 4770k
  ، linux open suse 12.1 or 11.1نصب کنم،version13.1 را نصب کردم اما این دو تا را نمی تونم ..اگه بتونید راهنماییم کنید کمک بزرگی بهم کردید..پیشاپیش از لطف تون ممنونم

   
  • دلیلی برای نصب این نسخه‌ها وجود نداره. ۱۱.۱ که خیلی وقته باطل شده و ۱۲.۱ هم ۹ ماه پیش ساپورتش تموم شد. اگه این دو نسخه رو نصب کنید یه رابط کاربری قدیمی و نرم‌افزارهای قدیمی خواهید داشت که دیگه به روز رسانی نمی‌شن.
   سخت افزار شما جدیدترین نسخه هر توزیع رو می‌طلبه.

    

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرا از دیدگاه‌های پس از این، به وسیله‌ی ایمیل آگاه کن. شما همچنین می‌توانید بدون گذاشتن دیدگاه مشترک شوید.