منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

نوشته شده توسط در آذر 2, 1390 در بخش بررسی توزیع‌ های گنو/لینوکس | 28 دیدگاه

بررسی فدورا 16 Verne

فدورا، یکی از محبوب‌ترین توزیع‌های گنو/لینوکس است که توسط  ردهت پشتیبانی می‌شود. این توزیع از دیرباز شاهد جدیدترین تکنولوژی‌ها و دستاوردهای گنو/لینوکس در خود بوده است و گفته می‌شود که همیشه بر لبه‌ی تیغ تکنولوژی حرکت می‌کند. شاید علت اصلی آن وجود کمپانی ردهت بعنوان حامی این پروژه باشد. ردهت، با در اختیار داشتن برنامه‌نویسان ماهر، بسیاری از تکنولوژی‌های فعلی موجود در گنو/لینوکس را کلید زده است. معمولا اغلب نوآوری‌های این کمپانی، ابتدا در توزیع فدورا پیاده‌سازی می‌شود و با کمک جامعه کاربری عظیم آن به مرحله‌ی آزمایش و بررسی گذاشته می‌شود و پس از تکمیل و رفع اشکالات نهایی، وارد توزیع تجاری این شرکت با نام ردهت می‌گردد. بسیاری این‌گونه حرکات ردهت را ناپسند و آن را استفاده ابزاری از کاربران فدورا می‌دانند؛ در عین حال بسیاری هم معتقدند این یک معامله‌ی دو سر سود است و به بقای پروژه کمک می‌کند.

با تمام این حرف و حدیث‌ها فدورا در حال حاضر در جایگاه سوم DistroWatch قرار دارد (پرطرفدارترین توزیع بر پایه RPM) و به تازگی نسخه 16 آن منتشر شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. در بررسی نسخه 15 از مزایا و معایب نسخه قبل مطلع شدیم و بر سر صحت ادعاهای مطرح شده فراوان بحث شد. قابل ذکرترین تغییراتی که نسبت به نسخه قبل رخ داده‌اند شامل استفاده از نسخه 3.2.1 میزکار گنوم و نسخه 4.7.2 میزکار KDE ، سرانجام استفاده از نسخه 2 (در حقیقت 1.99) بوت لودر گراب، استفاده از لینوکس نسخه 3.1 و بهبود ابزارهای مجازی‌سازی و Cloud می‌شود (اطلاعات بیشتر در این پست ).

مبنای این بررسی نسخه 16 فدورا به همراه میزکار GNOME 3.2.1 می‌باشد. در این بررسی بیشتر به خود فدورا و کم‌تر به ویژگی‌ها و تغییرات محیط و میزکار می‌پردازیم. اگر شما هم مایلید از نحوه عملکرد فدورا در نسخه 16 مطلع شوید، لطفا ما را تا انتهای این بررسی همراهی بفرمایید.

نصب

نسخه‌ای که برای بررسی در اختیار ما قرار داشت، نسخه DVD بود و بنابراین نتوانستیم قابلیت دیسک زنده را در این نسخه بررسی کنیم. با توجه به این نکته مستقیما به سراغ مرحله نصب خواهیم رفت.

نصاب فدورا از نظر ظاهری نسبت به نسخه قبل تغییر قابل ملاحظه‌ای نداشته است. باید توجه داشت که نصاب فدورا، به سادگی نصاب‌ اوبونتو نیست و تا حدودی نصب فدورا دشوارتر است؛ البته کاربران هدف فدورا هم تازه‌کاران نیستند و معمولا کاربران حرفه‌ای‌تر فدورا را بعنوان توزیع پیش‌فرض خود انتخاب می‌کنند.

از نکات قابل ذکر در نصب فدورا پشتیبانی از فابل سیستم Btrfs است که پیش‌تر قرار بود در این نسخه بعنوان فایل سیستم پیش‌فرض جایگزین ext4 شود؛ ولی این برنامه به نسخه بعدی فدورا یعنی 17 موکول شد. در صورتی که فدورا، در این نسخه از Btrfs بعنوان فایل‌سیستم پیش‌فرض استفاده می‌کرد، می‌توانست عنوان اولین توزیع با فایل‌سیستم پیش‌فرض Btrfs را از آن خود کند و پیشرو بودن خود را به رخ بکشد. در هر حال این اتفاق رخ نداد و مشخص هم نیست که فدورا بتواند در نسخه آینده این عنوان را داشته باشد یا خیر. مزایا و معایب این فایل‌سیستم در حوصله‌ی این مقاله نمی‌گنجد، بنابراین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به توضیحات ویکیپدیا مراجعه کنید.

مراحل نصب به‌خوبی و بدون هیچ مشکلی طی شدند. سرعت کپی شدن فایل‌ها و روال کلی نصب هم قابل قبول و به نسبت، سریع است.

پس از انجام مراحل نصب و راه‌اندازی مجدد سیستم، با نسخه 2 بوت لودر گراب مواجه می‌شویم که برای اولین بار در فدورا استفاده شده است. شاید بگویید این نسخه که در اغلب توزیع‌ها از مدت‌ها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفت… پس مزیت پیشرو بودن فدورا در چیست؟ در پاسخ شاید بتوان گفت که گراب2 مدت‌ها در مرحله بتا بوده است و با اینکه پایداری و عملکرد لازم را داشته (بنحوی که در توزیع‌ها بکار گرفته شود) تیم توسعه فدورا تصمیم بر عدم استفاده از آن گرفته بودند. در هر حال بنظر می‌رسد این بوت‌لودر سرانجام به پایداری مورد نظر توسعه‌دهندگان فدورا رسیده است! شاید هم چون پشتیبانی از نسخه Legacy متوقف شده، بالاخره فدورا راضی به استفاده از نسخه جدیدتر شده است!

عملکرد

سرعت بوت سیستم کاملا راضی کننده است. به لطف Systemd که استفاده از آن از نسخه قبل شروع شد، فرایند بارگذاری به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، فدورا در این نسخه، از گنوم 3.2.1 که آخرین نسخه پایدار این میزکار محبوب است استفاده می‌کند. گنوم در نسخه 3، از رابط گرافیکی مخصوص به‌خود بهره می‌برد که به GNOME Shell معروف است. بازخوردها در مورد گنوم‌شل بسیار متفاوت بود و بسیاری آن را زیبا، خوب و کاربردی یافتند در حالی که اظهار عقیده عده کثیری هم بر نامناسب بودن آن دلالت داشت. با این حال اولین توزیعی که بصورت پیش‌فرض طعم گنوم‌3/شل را نه تنها به کاربران خود، بلکه به تمامی کاربران مشتاق آزمایش چشاند، نسخه قبلی همین فدورا بود.

محیط گنوم‌شل تقریبا «شناخته شده» است و نیازی به توصیف فضای کلی آن نیست. در این رابط کاربری جدید، مفهوم تازه‌ای از محیط گرافیکی معرفی شده است که در آن با یک حرکت موس (به سمت گوشه بالا-چپ) می‌توان همه چیز را تحت کنترل داشت. اطلاع رسانی (notification) های سیستم در پایین صفحه، نمایش داده می‌شوند که البته تا زمانی که بر روی آنها کلیک نکنید محو نخواهند شد!

از نکات قابل ذکر در این نسخه گنوم می‌توان قابلیت «Online Accounts» را نام برد که کاربر را قادر می‌سازد که به راحتی سیستم خود را با سرویس‌های اینترنتی یکپارچه سازد. در حال حاضر فقط اکانت گوگل پشتیبانی می‌شود که با تنظیم کردن آن، جیمیل، مخاطبین و تقویم بصورت خودکار در نرم‌افزار Evolution ست می‌شوند. همچنین Evolution بصورت خودکار اکانت گوگل‌تاک شما را هم تنظیم خواهد کرد. البته به راحتی می‌توانید هر کدام از این سرویس‌ها را غیرفعال کنید.

مشکلی که در این بخش به چشم می‌خورد، ثابت بودن سایز پنل است که موجب می‌شود صفحه‌ای که در آن باز می‌شود دارای اسکرول عمودی و افقی باشد.

در حین کار با محیط گرافیکی چندین بار کرش‌هایی در ناتیلوس و برنامه‌های گرافیکی مدیریت بسته فدورا (Add/Remove Softwares , Update Manager و Application Installer) مشاهده شد که برای توزیعی مثل فدورا اصلا خوب نیست! اگر قصد مقایسه داشته باشیم، یونیتی در اوبونتو هم نوظهور است و از همین گنوم3 بهره می‌برد ولی پایداری فدورا طی بررسی ما، در سطح قابل انتظاری نبود.

نسخه 32 بیتی فدورا 16 در بررسی ما بطور متوسط حدود 800 تا 1000 مگابایت از فضای حافظه موقت (RAM) را به خود اختصاص می‌داد.

همان‌طور که گفته شد، فدورا 15 برای اولین بار در تاریخ این توزیع، از Systemd استفاده کرد (در نسخه 14 بصورت یک بسته اختیاری در دسترس بود).  Systemd جایگزینی برای System V است که چارچوب بهتری برای اجرای وابستگی‌های سرویس‌ها فراهم آورده و با اجرای موازی سرویس ها در هنگام راه‌اندازی (Startup) سیستم ، موجب افزایش سرعت فرآیند بوت می شود.

systemv و systemd هر دو نوعی از سیستم‌های اینیت هستند. اینیت (init) کوتاه‌شده‌ی اینیتیالیزیشن، نام برنامه یا پروسه‌ای در سیستم‌عامل‌های مبتنی بر یونیکس است که تمام پروسه‌های دیگر را ایجاد می‌کند و بالا می‌آورد. این برنامه به صورت یک Deamon (سرویس) اجرا می‌شود. بارگذار بوت، هسته را شروع می‌کند و هسته init را شروع می‌کند.

در این نسخه سرویس‌های بیشتری به سرویس Systemd تبدیل شده‌اند که می‌توان بعنوان نمونه MySQL و PostgreSQL را نام برد که موجب افزایش سرعت پروسه‌ی بوت شده‌ است.

در این نسخه از فدورا از Chrony بعنوان کلاینت پیش‌فرض (NTP (Network Time Protocol استفاده شده که به منظور کار کردن صحیح، بدون اتصال دائمی به شبکه طراحی شده است و ضمن استفاده کم‌تر از فضای Ram ، با محدود کردن wakeupهای پروسه‌ باعث صرفه‌جویی در نیروی مصرفی می‌شود. همچنین HAL یا همان hardware abstraction layer نیز به‌کلی از این نسخه حذف شده است.

فدورا همیشه در مجازی‌سازی قدرتمند بوده است. در این نسخه Virt-manager قادر است ماشین مجازی را بررسی کرده و از ورژن سیستم‌عامل و نیز برنامه‌های نصب شده بر روی آن اطلاع یابد و یا با زدن یک دکمه  کاربر قادر خواهد بود در فایل سیستم مربوط به ماشین مجازی مورد نظر بصورت گرافیکی گردش کند. پشتیبانی گسترده از شبکه مجازی و یک نسخه به‌روز شده از Spice (که برای مدیریت ماشین‌های مجازی طراحی شده) و نیز پشتیبانی از Xen از دیگر مشخصه‌های فدورا 16 در امر مجازی‌سازی هستند.

در حیطه تکنولوژی رایانش ابری (cloud) هم فدورا قدم‌هایی برداشته و از مجموعه برنامه‌های موسوم به OpenStack برای ایجاد یک سیستم ( IaaS (Infrastructure-as-a-Service استفاده می‌کند. از دیگر ابزارها در این حیطه می‌توان Aeolus Conductor را نام برد که مجموعه‌ای از ابزارها با رابط کاربری تحت وب بوده و امکان ساخت و مدیریت انواع مختلف Cloud را برای کاربر فراهم می‌کند. امکانات فدورا 16 در این زمینه به همین‌جا ختم نمی‌شود و چندین ابزار مخصوص دیگر از جمله HekaFS، pacemaker-cloud و Condor Cloud (برای اجرای IaaS Cloud که از Condor و API‌ی DeltaCloud استفاده می‌کند) نیز در اختیار کاربر قرار دارد.

نرم‌افزارها

فدورا یک توزیع معتقد به اصول بوده و از پذیرش هرگونه نرم‌افزار غیرآزاد در میان بسته‌های خود سر باز می‌زند (البته خود کرنل، حاوی باینری‌های غیرآزاد است!) . بنابراین انتظار داشتن برنامه‌های Third-party نظیر کدک‌ها و فلش را بصورت پیش‌فرض نداشته باشید.

این قسمت بصورت مستقیم از سایت پروژه فدورا نقل می‌شود :

ما همیشه تلاش می‌کنیم که کار درست را انجام دهیم، و تنها نرم‌افزارهای آزاد و متن باز را فراهم کنیم. ما می‌جنگیم تا از روش‌هایی که به همگان اجازه‌ی استفاده و توزیع مجدد می‌دهد، حمایت کنیم و آن‌ها را گسترش دهیم. برای رسیدن به این هدف، ما تنها از نرم‌افزارهای متن باز و آزاد استفاده می‌کنیم تا به بنیان فدورا قدرت دهیم. با در نظر گرفتن این دیدگاه، تمام توسعه‌دهندگان ما بر همکاری هر چه نزدیک‌تر با تیم‌های بالادستی توسعه‌ متمرکز شده‌اند تا همگان بتوانند از کار ما بهره برده و هر چه سریعتر به تغییرات ما دسترسی یابند. به دلیل نوآوری‌های زیاد فدورا، این تمرکز، پیامدهایی کارآمد و با عمر بالا به ارمغان آورده است..

برنامه مدیریت ایمیل در فدورا همچنان Evolution است و مانند اوبونتو جای خود را به Thunderbird نداده است. فایرفاکس 7.0.1 همچنان وب‌گردی را برای کاربر دل‌چسب می‌کند و از empathy بعنوان برنامه پیام‌رسان استفاده شده‌ است.

در بخش برنامه‌های اداری علاوه بر لیبرآفیس نسخه 3.4.3 نرم‌افزار Project Manager نیز خودنمایی می‌کند که شاید اغلب کاربران کوچک‌ترین نیازی به آن پیدا نکنند.

در قسمت برنامه‌های گرافیکی شاهد GIMP و برنامه مدیریت تصاویر Shotwell هستیم.

در فدورا 16 از Rhythmbox برای پخش موسیقی استفاده شده و مطابق معمول برای رایت و مدیریت دیسک‌های نوری انتخاب پیش‌فرض Brasero خواهد بود.

در مجموع انتخاب‌های نرم‌افزاری پیش‌فرض در فدورا مطابق معمول بوده‌اند و مورد خاصی برای تمجید و یا ایراد گرفتن وجود ندارد.

مخازن فدورا، در سطح مناسبی از نظر بروز بودن و پوشش نرم‌افزاری قرار دارند که اگر بتوانید با پکیج‌منیجر این تویع (Yum) کنار بیایید از این حیث مشکلی نخواهید داشت، چرا که برنامه‌های گرافیکی مدیریت بسته در فدورا به خوبی توزیعی مانند اوبونتو کار نمی‌کنند و چندان برای راحتی کاربر طراحی نشده‌اند.

در صورتی که توسعه‌دهنده نرم‌افزاری هستید، فدورا برای شما هم ویژگی‌هایی دارد… در نسخه 16 این توزیع، علاوه بر یک پلاگین جدید پایتون برای GCC ابزارهایی هم برای محیط‌های Ada و Perl وجود دارد.

نتیجه‌گیری

حتما با خواندن بررسی متوجه شده‌اید که چرا فدورا را پیشرو در تکنولوژی‌های گنو/لینوکس می‌دانند… و حتما این را هم متوجه شده‌اید که اغلب ویژگی‌های خاص این توزیع، برای امور مرتبط با سرور و یا کاربران حرفه‌ای و فراحرفه‌ای! تدارک دیده شده است. به نظر می‌رسد ردهت اغلب تکنولوژی‌های مربوط به سرور خود را هم پیش از استفاده در توزیع تجاری‌اش، در فدورا محک می‌زند.

این بدین معنا نیست که فدورا مناسب کاربران معمولی و تازه‌کار نیست بلکه اغلب نیازهای کاربران تازه‌کار در فدورا هم تدارک دیده شده است ولی در صورتی که کاربری با نیازهای روزمره و یا تازه‌کار هستید انتظار نداشته باشید در مرکز توجه توسعه‌دهندگان فدورا باشید. فدورا توزیعی معتقد به اصول آزادی، پیشرو در تکنولوژی و البته آزمایشگاه ردهت است. امنیت در این توزیع به بهترین نحو برقرار است و SELinux باعث تشدید امنیت معروف گنو/لینوکس می‌شود؛ گرچه همین متد امنیتی در برخی نسخه‌ها به شدت باعث دردسر شده و تا رسیدن به پایداری کامل و رفع ایرادات، مدتی کاربر را دست به سر می‌کند (نظیر نسخه 14). پایداری در این توزیع نسبتا مناسب است ولی برای رسیدن به پایداری خوب لازم است پس از چند هفته سیستم خود را آپدیت کنید.

پکیج‌منیجر این توزیع Yum نام دارد که معمولا دو حالت در کاربر ایجاد می‌کند؛ یا عاشقش می‌شود و یا بیزار!

ولی آیا این نسخه از فدورا نسخه خوبی بود؟ در پاسخ باید گفت که نسبت به نسخه پیشین پیشرفت‌های زیادی به خود دیده و اگر استفاده پیش فرض از Btrfs در همین نسخه روی می‌داد یکی از بزرگترین قدم‌ها در پشت سر گذاشتن سیستم‌عامل‌های تجاری برداشته می‌شد. چه کسی می‌تواند قابلیت‌های این فایل‌سیستم را ببیند و باز هم به فایل‌سیستم‌های انحصاری فکر کند؟!

در مجموع در هر دسته‌ای که قرار دارید، چه حرفه‌ای و چه تازه‌کار، هیچ‌کس به‌ خوبی خود شما نخواهد توانست نیازها و انتظارات شما را شناخته و تصمیم بگیرید.

سعی شد در این مقاله به‌دور از هرگونه تعصب و یا کینه‌ورزی از مزایا و معایب این توزیع صحبت شده ، بیشتر به مباحث اصولی پرداخته و تمام زوایای آشکار و نهان آن مرور شود. نظر شما در مورد فدورا و این بررسی چیست؟ لطفا نظرات خود را از بخش کامنت‌ها با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید.

با تشکر از مرکز گنو/لینوکس سی‌تو که دیسک این توزیع را در اختیار ما قرار داد.

28 دیدگاه

 1. دو تا عیب خیلی بد داشت این نسخه.
  ۱− اولیشو شوما گفتین: نبود BTRFS به صورت پیش فرض
  ۲− نبود Java 7 به صورت پیش فرض

   
 2. برای نصب بسته های غیر آزاد در فدورا میشه از مخزن http://rpmfusion.org استفاده کرد.

  با تشکر از بررسی شما

   
 3. BTRFS هنوز از نظر چک کردن و تعمیر فایل سیستم کمبودهایی داره.

   
  • همینطوره ولی اگر میتونستن برای این نسخه تکمیل و آماده‌ش کنن واقعا عالی می‌شد.

    
 4. سلام.
  ممنون.جالبه که yum و nautilus کرش کردن؟! kde اش رو تست نکردین؟

   
  • خواهش میکنم.
   خود یام خیر… رابط‌های گرافیکیش قاطی می‌کردن. ناتیلوس هم بارها و بارها ناگهانی بسته شد. البته یه بار هم موقع بوت، کرنل لود نشد :)
   KDE رو خیر تست نکردم… اصولا سعی کردم این بررسی فارغ از محیط باشه و روی مسائل فنی متمرکز شدم.

    
 5. من خیلی فدورا ۱۵و۱۶ کار کردم نصخه جالب و سیاست های خاصی داره!!
  مثلا من با تاچ پدم نمیتونستم کار کنم!! تو این نسخه بعد از کلی عضاب تونستم کلیک تاچ پد و فعال کنم ^_^ وقتی از هدایت وطن خواه پرسیدم چرا این که یه وصیله همگانیه فعال نیست گفت سیاست فدورا اینه که ازاین سرویس ها به صورت خام استفاده کنه!! یعنی اگر گنوم یا کی دی ای باید همون جوری که بیرون داده شده باشه و اگر مشکلی دارید برید به گنوم بگید!! ما که دسکتاپ نمیسازیم :shock:

   
  • در هر حال کسی که هر توزیعی رو استفاده میکنه حداقل در درجه دوم باید سیاست‌های اون رو بپسنده و بپذیره. وگرنه در دراز مدت خود کاربر اذیت میشه.

    
   • آقا باز این سایتتون اصرار داره که من آدرس وبلاگمو نزنم! وقتی می‌زنم نمیذاره کامنت بدم میگه خطا رخ داد! هم blogspot هم wordpress

     
    • شرمنده هدایت جان،
     من واقعا نمی‌فهمم مشکل از کجاست…
     اون دفعه هم پیگیری کردم ولی به نتیجه درستی نرسیدم. اگر کسی میدونه مشکل از کجاست راهنمایی کنه لطفا.

      
  • البته این وسیله همگانی توی فدورا فعاله فقط کلیکش فعال نیست :))

    
 6. رفتن روی BTRFS فعلا یه کم ریسکه‌، اونم برای توزیع سوم دیستروواچ ;-)
  دستت درد نکنه مسعود جان‌،‌ بررسی خوبی بود :-*

   
 7. بررسی جالب و مفیدی بود

  خسته نباشی

   
  • شاهین جان، حسین جان.. قابل شما رو نداشت.
   @شاهین رفتن روی یه فایل سیستم ناقص که خیلی بده… ولی منظورم این بود که اگر میتونستن تو این نسخه کاملش کنن خیلی خوب می‌شد :)

    
   • ربطی به فدورا نداره … btrfs در کرنل توسعه پیدا می کنه و تا این لحظه یعنی لینوکس ۳.۱ ، این فایل سیستم به مرحله پایدار و قابل استفاده عمومی نرسیده. تا زمانی که از طرف لینوس تروالدز و تیم توسعه linux kernel اعلام بشه که btrfs به مرحله پایدار رسیده. همین اتفاق برای فایل سیستم ext4 هم افتاد. ext4 سال ها تحت توسعه بود تا در نسخه 2.6.28 هسته لینوکس رسما اعلام شد که پایداره … و از اون تاریخ به بعد کم کم همه توزیع ها ext4 رو به عنوان فایل سیستم پیش فرض انتخاب کردند. وگرنه تیم توسعه فدورا بدش نمیاد که همیشه جدیدترین ها رو به صورت پیش فرض انتخاب و استفاده کنه !

    http://kernelnewbies.org/Linux_2_6_28

     
    • البته خیلی هم بی‌ربط به فدورا نیست، چون فدورا خیلی فعاله تو این زمینه‌ها.
     الان هم مشکل خود btrfs توی هسته نیست مشکل ابزار تعمیرشه(fsck).

      
 8. سلام خسته نباشيد. بررسى خوبى بود حداقل فهميدم که فدورا به درد من نمى خوره! 800 تا 1000 مگابايت رم در حالت عادى! پايداريش هم که افتضاحه. البته اينکه آزمايشگاه ردهته هم اصلا برام قابل هضم نيست، ميخوام از ويندوز جدا بشم به خاطر مخالفت با سياستهاى مايکروسافت اونوقت يه شرکت پيدا شده که از کاربراى اپن سورس به عنوان تيم تست خودش استفاده ميکنه! اين يعنى از چاله افتادن تو چاه!
  بهترين توزيع ها براى من اول چاکراست، بعد اسلکس (slax) و مينت.
  در ضمن خيلى خوبه که به جاى پرداختن به ظاهر، مسائل فنى رو بررسى کرديد.

   
  • @مسعود جان بررسی خوبی بود ولی کاملا مشخصه که تو با فدورا نمیتونی کنار بیای … اینو از متنت میشه احساس کردو به خواننده القا میکنه اینو :دی

   @zobilla من با این صحبت های شما کاملا مخالفم ،‌ فدورا در حالت عادی این مقدار رم رو نمیگیره !
   من نمیدونم بر چه اساسی میگید که فدورا ناپایداره ؟ فدورا جزء پایدارترین دیستروهاست و به راحتی هم ناپایدار نمیشه ! تمام پکیج های مخازن فدورا تست شده هستند و قابل اطمینان ;) و اینکه شده موش آزمایشگاهی ردهت که ۱۰۰٪ مخالفم و نمیخوام در مورد صحبت کنم چون جواب شما کاملا مشخصه …
   SElinux در فدورا از سیستم شما کاملا مراقبت میکنه و نمیذاره که سیستم شما مشکل دار بشه ! اولین تکنولوژی ها در فدورا تست میشه و کاملا دیسترو پیشرفته ای هست

   پی نوشت : در حال نوشتن این متن کاملا عصبانی بودم و غیرتی روی فدورا ;)

    
   • باور بفرمایید این متن در نهایت بی‌طرفی نوشته شده…
    بنده که دروغ نمیگم عکسش موجوده.. فدورا 16 بطور معمول با استفاده معمولی (فایرفاس باز و دیگر هیچ!) 900 مگ از رم من رو گرفت. همین استفاده توی آرچ و اوبونتو حدود 450 مگ هست…
    کرش‌هاش هم اگر لازمه اسکرین شات بگیرم؟
    موش آزمایشگاهی ردهت ؟ بنده چنین چیزی نگفتم… گفتم آزمایشگاه ردهته… نمیشه رد کرد اینو که…
    idin جان کمی بدور از تعصب به متن نگاه کن چرا که اگر متن بی‌طرفانه نبود طرفدارای فدورا پوست من رو میکندن :))

     
    • مسعود جون من که نگفتم شما اینو گفتیم طرف حرفام zobilla بود ، اولش هم @ گذاشتمو منظورم ایشون بود ، آره میدونم متن شما هیچ مشکلی نداره ، نسبت به ۲ بررسی قبلی فدورا بهتر بود :دی ولی برای من با اینکه Rhytmbox , Firefox و چندتا برنامه دیگه بازن انقدر رم رو نمیگیره کرش ها رو هم قبول دارم . بنده که که همچین جسارتی به شما نمیکنم که بگم دروغ میگید عزیزم

      
    • جاهای دیگه هم گفتم، این‌جا هم میگم: فدورا ازمایشگاه ردهت نیست، آزمایشگاه
     دنیای گنو/لینوکسه. برای اثباتش هم کافیه به حجم قابل توجه تکنولوژی‌های دسکتاپ
     توی فدورا یه نگاه بندازین که اکثرش حداقل در حال حاضر خیلی به کار ردهت نمیاد.
     یک نمونه‌ی بزرگش هم که همون استفاده از گنوم ۳ تقریبا زودتر از همه بود که
     باعث شد تعداد قابل توجهی از باگ‌هاش توی فدورا ۱۵ پیدا و حل بشه. یکی از دلایلی
     که من بدجور طرفدار فدورام همینه که یه مصرف کننده نیست. نمونه‌های دیگش هم
     خیلی زیاده که کافیه یه نگاهی به لیست ویژگی‌های چند نسخه‌ی اخیر فدورا بندازین.
     البته در این که خیلی از تکنولوژی‌های ردهت هم توی فدورا توسعه پیدا می‌کنن حرفی
     نیست. خیلی هم طبیعیه! و در ضمن، خیلی از این تکنولوژی‌ها رو هیچ وقت کاربرهای
     عادی استفاده نمی‌کنن. مثلا سرمایه‌گذاری ردهت روی پردازش ابری و مجازی سازی
     کاملا واضحه و توی فدورا هم دیده میشه؛ ولی کدوم کاربر رومیزی با این‌ها کار می‌کنه
     که بعد هم بخواد حس کنه داره نقش تست کننده رو برای ردهت بازی می‌کنه؟!!!

      
 9. يه پيشنهاد هم دارم: يه بخش به بررسى دسکتاپ ها اختصاص بديد و مثلا تو بررسى هر ديسترو به جاى بررسى جداگانه دسکتاپش، لينک صفحه بررسى دسکتاپ(ها)ش بذاريد تا هم کار شما راحتتر بشه و هم ما مجبور نشيم يه چيز رو چند بار بخونيم.
  موفق باشيد…

   
  • پیشنهاد خوبی هست :)
   روش کار میکنیم… ممنون.

    
 10. پ بررسی اوپن سوزه 12.1 کووووووووووووووووو

   
  • بزودی انشاالله. :)
   بررسی کار زمان‌بری هست. هم انجامش هم نوشتنش… اینه که اگر بخوایم بررسی واقعا بررسی باشه (نه نکات انتشار!) کمی طول میکشه.

    
 11. سلام لطفا یک سیستم لپ تاپ متن بازی پیشنهاد بدین.(سخت افزار)

   
 12. سلام

  ببخشید سیستم عامل یعنی چی؟

  بعد اونوفت لینوکس چی کار می کنه؟

  اگه لینوکس رئیس و همه کاره هستش پس این گنوم کیه؟

  و اینکه کلاه قرمزی جدا رئیس لینوکس شده؟؟؟ اونوقت پسرخاله کجاست؟

   
 13. زوبیلا جان داداش شما که میگی فدورا چنان و بهمان با اجازه شما تمام جایگاه های سوخت الان با فدورا 4 و 6 و 12 کارمیکنند حتی تو دیتا سنتر کارت سوخت هم از فدورا استفاده میشه فقط بعضی از سرویس ها روی رد هته اتفاقا با حرف بقیه بزرگواران موافقم که فدورا برای بهترین هاست وگرنه شما از دید سرور و شبکه نگاه کنید فدورا و رد هت و سنت اواس بهترین سیستم عامل لینوکس برای دیتا سنتر هست از دید کاربری هر توضیعی که قشنگ باشه اره مناسبه .

  با حرف هدایت موافقم در مورد Btrfs که چون تازه اومده نمیشه اطمینان کرد حتی مایکروسافتم که با این همه ادعاش refs رو که از 8.1 به بعد قراره شروع کنه برای راه اندازی هنوز به صورت جدی نگفته میشه استفاده کرد مایکروسافت میگه تضمینی نیست که داده های شما از بین برود یا خیر

   

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرا از دیدگاه‌های پس از این، به وسیله‌ی ایمیل آگاه کن. شما همچنین می‌توانید بدون گذاشتن دیدگاه مشترک شوید.