منوی برگه ها
TwitterRssFacebook
منوی دسته ها

نوشته شده توسط در شهریور 15, 1390 در بخش بررسی توزیع‌ های گنو/لینوکس | 17 دیدگاه

طعم جدید مندریوا در هیدروژن

مقدمه

مندریوا یکی دیگر از توزیع‌های قدرتمند دنیای گنو لینوکس است که همواره در میان ۱۰ توزیع برتر از دیدگاه دیسترو واچ بوده است. این توزیع در حال حاضر یک توزیع مستقل می‌باشد که در اصل از ردهت مشتق شده و برای پردازنده‌هایی با معماری‌های i۵۸۶ و x۸۶_۶۴ آماده می‌شود. برخلاف نسخه‌های قبل که محیط‌ها و مدیر‌ پنجره‌های مختلفی توسط مندریوا پشتیبانی می‌شد، هم‌اکنون فقط این KDE است که در مخازن رسمی جایی دارد و به صورت رسمی پشتیبانی می‌شود. البته شما می‌توانید از طریق مخازن غیر رسمی به چندین DE و WM مختلف دسترسی داشته باشید.

مندریوا در سال ۱۹۹۸ کار خود را با عنوان MandrakeSoft و با هدف آسان سازی گنو لینوکس برای استفاده همگان آغاز کرد. این توزیع توسط Gaël Duval، پایه گذاری شد‌. در آن زمان گنو لینوکس به عنوان یک سیستم‌عامل شناخته شده و پر قدرت و پایدار که دانش فنی بالا و آگاهی نسبت به دستورات خط فرمان را می‌طلبید مطرح بود. اولین نسخه مندریوا که بر پایه ردهت نسخه ۵.۱ بوده و از دسکتاپ K Desktop Environment 1 بهره می‌برد در سال ۱۹۹۸ منتشر شد، هم اکنون مندریوا به طور کامل از ردهت جدا شده و شامل ابزار‌های مخصوص به خود می‌باشد که کار پیکربندی سیستم را آسان کرده است. همان‌طور که احتمالا حدس زده‌اید‌، مندریوا یک توزیع مبتنی بر rpm می‌باشد. بعد از هر انتشار، مندریوا تا هجده ماه برای بسته‌های پایه‌ای (شاملLinux, system software و …) ، تا دوازده ماه برای بروزرسانی‌های مربوط به میزکار (شامل window managers, desktop environments, web browsers و …) و تا ۵ سال برای بروزرسانی‌های مرتبط با سرور به صورت کامل پشتیبانی می شود.

MandrakeSoft عرصه را برای گسترش میزکار گرافیکی و تنظیمات با ابزار گرافیکی باز دید و کار خود را شروع کرد و در زمان کوتاهی جایگاه خود را به عنوان یک توزیع مشهور گنو لینوکس و مبدع یک استاندارد جدید در آن، تثبت نمود. در فوریه ۲۰۰۵ MandrakeSoft و Brazil’sConectiva، مندریوا اس.ای (Mandriva S. A) را در شهر پاریس فرانسه تشکیل دادند‌. هدف شرکت، ساخت محصولی با قدرت‌، پایداری و راحتی استفاده برای کاربران‌، از تازه کار‌ها تا حرفه‌ای‌ها با محیط دلخواه بود.

مندریوا حاصل ذوق فکری Gaël Duval بود، کسی که تمرکزش را بر روی سیستمی گذاشته بود که برای تازه‌کارها راحت باشد. Duval بنیان گذار Mandrakesoft بود ولی در سال ۲۰۰۶ در پی اخراج تعداد زیادی از کارمندان، او هم برکنار شد. در می ۲۰۱۰ مندریوا اعلام کرد که با توجه به فشارهای مالی، شرکت برای فروش گذاشته می‌شود. در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۰ با توجه به عدم ثبات مالی و خاتمه همکاری Edge-IT، یک شاخه فرعی از مندریوا، تعداد زیادی از کارمندان که بر روی این توزیع کار می‌کردند را به خدمت گرفت و یک انشعاب از آن با نام Mageia را معرفی کرد. زمانی که مندریوا فقط در جا میزد این Mageia بود که به فکر پیشی گرفتن از پدر خودش بود و اولین نسخه پایدار خود را در ابتدای ژوئن امسال معرفی کرد. مندریوا که زمانی یکی از کاربر پسندترین توزیع‌های گنو/لینوکسی بود به سرعت در حال از دست دادن کاربران خود با توجه به شکست‌های پی در پی و ضعف مالی بود. در این هنگام یک کمپانی روسی با نام NGI با تزریق ۳ میلیون یورو به این پروژه، جان تازه‌ای به مندریوا بخشید و با جذب تعدادی توسعه‌دهنده با سطوح علمی و تجربی متفاوت، کار خود را برای انتشار یک نسخه جدید شروع کرد، مندریوا ۲۰۱۱ یک روند پرتلاطم و پرزحمت را با خود داشت. در بعد تکنیکی اکنون مندریوا شامل چندین عنصر مجازی توسعه یافته توسط Rosa Labs می‌باشد. یکی از تصمیمات پر تنش در مندریوا ۲۰۱۱ انتخاب نسخه ‎5.X بسته‌های RPM بود.

هدف توزیع مندریوا تغییر و تحول بود، آن چیزی که شما در سال ۲۰۱۱ از مندریوا می‌بینید با آنچه قبل‌تر دیده اید بسیار متفاوت است. از جمله این موارد می توان به شخصی‌سازی فوق‌العاده KDE 4 در مندریوا 2011 اشاره نمود که در ادامه به بحث و بررسی آن می‌پردازیم.

انتشار

چند روز گذشته یک انتشار جدید مندریوا با اسم رمز هیدروژن که اولین سری از انتشار‌های بزرگ دوگانه در یک سال به حساب می‌آید رسما معرفی شد. مندریوا بعد از پشت سر گذاشتن مسیر پرتلاطم در طی چند سال گذشته، هنوز طرفداران خود را دارد. یک نصاب ساده، مرکز کنترل سیستم عالی، مخازن بزرگ نرم‌افزاری و یک مدیر بسته‌ی خوب، مندریوا را برای تمام سطوح کاربران جذاب‌تر از همیشه کرده است. لازم به ذکر است که هیدروژن مجهز به کرنل 2.6.38.7 لینوکس می باشد.

 

Mandriva Desktop 2011 default view

Mandriva Desktop 2011 default view

سخت‌افزار مورد نیاز

حداقل سیستم مورد نیاز برای نصب مندریوا 2011 (هیدروژن) به شرح زیر است :

 • ۶۴۰ مگابایت حافظه اصلی ( یک گیگابایت توصیه می‌شود)
 • ۸ گیگابایت حافظه بر روی دیسک سخت‌
 • کارت گرافیک با قابلیت نمایش تصاویر با تفکیک پذیری ‎۱۰۲۴*۷۶۸
 • DVD/Flash برای نصب سیستم‌عامل

دانلود و نصب

اولین چیزی که در صفحه دریافت سایت مندریوا نظر کاربران را به خود جلب می‌کند کم شدن گزینه‌های مختلف دانلود است. پیش‌تر مندریوا در نسخه‌های مختلف و با قالب‌های مختلف CD و DVD برای دانلود در دسترس بود اما اکنون در مندریوا 2011 شما تنها یک انتخاب دارید و آن یک DVD هزار و ششصد مگابایتی برای دانلود است که می‌تواند هم به صورت زنده اجرا شود و هم قابلیت نصب بر روی دیسک سخت را داراست. در این نسخه دیگر شما نیازی نخواهید داشت که بین موارد گوناگون بگردید و گزینه‌ی مناسب خود را انتخاب کنید، شاید این اقدام از سوی تازه‌کارها بیشتر مورد استقبال قرار بگیرد. این نسخه نسبت به نسخه‌های DVD قبلی بسیار کوچک‌تر است و این دلیلی ندارد به جز حذف برخی بسته‌ها نظیر دسکتاپ ها و مدیر پنجره های دیگر. DVD نسخه‌های قبلی از کلاس‌های نصب سرور، دسکتاپ و … و امکان انتخاب محیط دسکتاپ و یا مدیر پنجره های دیگر و همچنین انتخاب لیست بسته‌هایی که نصاب قرار بود بر روی سیستم شما نصب کند را پشتیبانی می کرد ولی همه این‌ها دیگر جایی در هیدروژن ندارد. زمانی که دکمه install فشار داده می‌شود نصاب دیگر هیچ سوالی از شما نمی‌کند و به سراغ نصب بسته‌های پیش‌فرض، بر روی سیستم شما میرود، چه بخواهید چه نخواهید محیط نصب شده KDE است. البته اگر طرفدار KDE نیستید دست نگه دارید چون KDE هیدروژن طعم متفاوتی دارد.

Mandriva Desktop 2011 boot splash

Mandriva Desktop 2011 boot splash

اگر شما ترجیح می‌دهید از محیط‌های در دسترس دیگر استفاده کنید بایستی ابتدا مندریوا را به صورت کامل نصب کرده و سپس با اتصال به مخازن آنلاین غیر رسمی مندریوا، محیط دسکتاپ مورد نظر خود را نصب نمایید.

برخلاف بسیاری از توزیع‌ها که شما با دیسک می‌توانید در حالت زنده شخصی سازی کنید و سپس از همان محیط اقدام به نصب سیستم نمائید، در مندریوا خبری از نصب سیستم در حالت زنده نیست و به هر حال شما بایستی به مرحله بوت DVD برگردید و نصب را با انتخاب گزینه مناسب انجام دهید. به عبارت دیگر شما بایستی بعد از نصب به پیکربندی بپردازید، چون قبل از نصب هیچ گزینه‌ای در اختیار شما نیست. تنظیمات مربوط به شبکه، مخازن آنلاین و همچنین صفحه مربوط به ساخت کاربر و اختصاص پسورد به ریشه از نصاب حذف شده است.

دسکتاپ KDE در مندریوا یک سوپرایز واقعی برای همه خواهد بود. منوی استارت که در KDE به صورت پیش‌فرض Kick off نام دارد جای خود را با منویی به نام Simple Welcome عوض کرده و این اولین تغییریست که توسط توسعه‌دهنده‌گان در Rosa Lab ایجاد شده است به صورتی که مندریوا به صورت منحصر به فرد در بین توزیع‌ها از چنین منویی استفاده می‌کند. این منو به بزرگی کل صفحه‌ی شماست و با باز شدن آن تمام فضای دسکتاپ را می‌پوشاند. ویژگی‌های Simple Welcome عبارتند از:

 • سادگی
 • مرتب یا به عبارتی تر و تمیز
 • خوش ظاهر
 • جذاب و جدید برای همه به‌خصوص تازه‌کارها

همچنین این منو دارای سه بخش یا صفحه به شرح زیر می‌باشد:

 • Welcome: این بخش خود به سه قسمت دیگر تقسیم شده که عبارتند از:
   • Recent Applications: ابزارهایی که اخیراً استفاده کرده‌اید در این مکان قرار گرفته‌اند.
   • Places: محل پوشه‌هایی نظیر Home, Network, Root و Trash است.
   • Recent Documents: جایگاه اسناد و فایل‌هایی که اخیراً باز شده‌اند.
 • Applications: این بخش خود به زیر بخش‌های مختلفی تقسیم شده و ابزارهای نصب شده برروی سیستم را در بخش خاص خود نظیر Internet, Tools و … قرار داده است.
 • TimeFrame: در این تب لینک فایل‌ها و اسناد با توجه به چینش خاص زمانی مرتب شده‌اند، برای استفاده از قابلیت این قسمت بسیار جالب و جذاب لازم است Nepomuk را از طریق تنظیمات فعال کنید.

 

SimpleWelcome Welcome

SimpleWelcome Welcome

SimpleWelcome Apps

SimpleWelcome Apps

TimeFrame

TimeFrame

اگر شما از این منو که کامپیوتر شما را بیشتر شبیه به یک Smartphone می‌کند راضی نیستید می‌توانید آن را با منوی استاندارد KDE عوض کنید. زمانی که من برای اینکار سعی بر اضافه کردن Widget مربوطه به پنل کردم، با مشکل عجیبی برخورد کردم که مربوط به پنل جدید Rocket bar می باشد؛ تغییر بعدی که Rosa labs در مندریوا ایجاد کرده، جایگزینی Rocket bar به جای پنل پیش‌فرض KDE است این پنل یک انشعاب از همتای KDE خودش است که قابلیت‌هایی جذابی به آن افزوده شده ، متاسفانه در این پنل شما قادر به جابجایی Widgetها و قرار دادن آن‌ها در محل مورد نظرتان نیستید. در حالت عادی و با پنل‌های پیش‌فرض KDE این کار (توسط قسمت Panel Settings) به راحتی قابل انجام است.

تعدادی از ویژگی‌هایRocket Bar عبارتند از:

 • این پنل به ۳ قسمت تقسیم شده است. اگر شما آیکونی را به قسمت چپ آن اضافه کنید زمانی که آن را اجرا کنید آیکنش در قسمت میانی دیده نخواهد شد و اگر آیکن آن در سمت قسمت چپ پنل وجود نداشته باشد و شما آن برنامه را اجرا کنید در قسمت میانی به نمایش گذاشته خواهد شد.
 • قابلیت اضافه کردن ارتفاع پنل به هر اندازه‌ای که شما بخواهید.
 • پشتیبانی کامل از افکت‌های ترکیبی که بعد از نصب شتاب دهنده گرافیکی و فعال کردن compositing effect در مرکز کنترل KDE قابل مشاهده خواهد بود.
 • قابلیت استفاده از Widget های استاندارد پلاسما
RocketBar

RocketBar

 

مورد بعدی که بوسیله Rosa labs توسعه یافته و ارزش معرفی را دارد Stack Folder است، یک اپلت مفید برای دسکتاپ پلاسمای KDE که اجازه‌ی دسترسی سریع به فولدر‌هایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌دهد. در قسمت راست Rocket bar شما دو فولدر به صورت پیش‌فرض مشاهده می‌کنید که می‌توانید دایرکتوری‌های دلخواه دیگر را با کشیدن آن‌ها به آنجا و رها کردنشان اضافه کنید. بعد از رها کردن شما با سه گزینه Folder view, Stack folder و Icon مواجه می‌شوید که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند.

Stack Folder

Stack Folder

 

تعدادی از ابزار‌های استفاده شده در هیدروژن عبارتند از:

 • FireFox 5.0.1 برای مرور وب
 • Thunderbird 5 به عنوان کلاینت پیش‌فرض برای مدیریت ایمیل‌ها
 • Clementine به عنوان پخش کننده موزیک
 • LibreOffice 3.4.2 به عنوان مجموعه اداری 
 • و برخی از ابزارهای گنوم/GTK+‎ نظیر Gwenview، Shotwel و …

نکته جالب توجه جایگزینی برنامه دسته‌بندی تصاویر Shotwel و ویرایشگر صوتی/تصویری PiTiVi با معادل‌های KDE/QT آن‌هاست. البته مدیر بسته‌ها در مندریوا به راحتی بسته‌های اضافی دیگر را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مدیر سرویس Sysvinit با Systemd در مندریوا ۲۰۱۱ جایگزین شده است. Systemd یک سیستم و مدیر سرویس در لینوکس است که با SysV و اسکریپت LSB init هماهنگ می‌باشد. Systemd قابلیت موازی سازی دارد و از D-Bus و socket برای شروع سرویس ها استفاده می‌کند. 

مدیر بسته

یک تغییر بزرگ دیگر در مندریوا مدیر بسته‌های آن است. بعد از سالها استفاده از Urpmi و ظاهر گرافیکی آن، مندریوا در حال نقل مکان به MPM (Mandriva package manager)‎ می‌باشد. این برنامه کاملاً برای انتشار در هیدروژن آماده نبوده و بنابراین Urpmi در دسترس کاربران قرار دارد. MPM در حال حاضر به شدت در حال توسعه است اما شما می‌توانید آن را از طریق مخازن نصب نمائید. برخی از قابلیت‌های آن عبارتند از:

 • ساختار client-server، با باطن mdvpkg و ظاهر MPM

 • نصب/حذف بسته‌ها

 • دسته‌بندی ابزارها بر اساس مخازن

 • قابلیت نصب بسته‌ها توسط کاربران بدون دسترسی با دریافت اجازه زمانیکه نیاز باشد

 

Mandriva Package Manager

Mandriva Package Manager

مدیر بسته‌ شامل لیست تعداد زیادی از برنامه‌های آزاد و حتی غیر-آزاد نظیر مرورگر اُپرا می‌باشد، مدیر‌های پنجره و محیط‌های دسکتاپ دیگر هم توسط این برنامه برای نصب بر روی سیستم در دسترس شما قرار دارد. برای تست مدیر بسته‌ و همچنین امتحان یک محیط دیگر بر روی مندریوا اقدام به نصب LXDE نمودم. نصاب بدون مشکل شروع به نصب LXDE با پیش نیاز‌هایش نمود. بعد از نصب از جلسه کاری خارج شدم و سعی برای اجرای محیط جدید از طریق مدیر ورود به سیستم (KDM) نمودم که با مشکل دیگری روبرو شدم. KDM نیز دستخوش تغییراتی بوده که توسط Rosa lab اعمال شده است اما گزینه‌ای برای ورود به سایر محیط‌های دسکتاپ و یا مدیرهای پنجره دیگر وجود ندارد و من مجبور به بازگشت به دسکتاپ پیش‌فرض شدم سپس از طریق مرکز کنترل مندریوا و در قسمت Autologin محیط LXDE را به عنوان میزکار پیش‌فرض انتخاب کردم و به این ترتیب وارد شدم.

عملکرد

من مندریوا را بر روی دو سیستم مجزا نصب کردم، یک حالت بر روی سیستم اصلی و در حالت دوم بر روی یک ماشین مجازی که در ادامه به صورت جدا به تشریح آن‌ها میپردازم:

ابتدا آن را بر روی سیستم تقریباً قدیمی با مشخصات زیر:

 • پردازنده AMD Athlon 64 Processor 3500+ 2200 MHz
 • 2GB RAM
 • ‎160 GB Harddisk
 • کارت گرافیک NVIDIA GeForce4 Ti 4200
 • کنترلر کارت شبکه Realtek RTL-8169
 • کارت صدای NVIDIA nForce3 AC97

هیدروژن به خوبی تمام سخت‌افزارها را شناخت و با پیکربندی مناسبی برای استفاده آماده کرد، این حالت چه در دیسک زنده و چه در حالت نصب شده وجود داشت. همچنین برای نصب کارت گرافیک از درایور nv به جای nouveau استفاده شد که با برخی ار کارت‌ها کاملاً سازگار نیست. در DVD دانلود شده شما به هیچ یک از راه انداز های انحصاری و غیر آزاد دسترسی ندارید ولی اگر ترجیح می‌دهید از آن‌ها استفاده کنید میتوانید از طریق مدیر بسته‌ها اقدام به نصب آنها نمایید. برای کارت گرافیک، من اقدام به نصب بسته Nvidia96xx نمودم که جواب برنامه به من ”متاسفم، بسته‌ی مورد نظر نمی‌تواند انتخاب شود” بود اما برای نصب آخرین راه انداز رسمی انویدیا (280٫13) مشکلی وجود نداشت ولی به علت سازگار نبودن این راه‌انداز با کارت من اقدام به نصب آن نکردم ولی کارت‌های جدیدتر انویدیا با نصب این بسته می‌توانند نتیجه بهتری از عمل‌کرد گرافیکی را داشته باشند.

شبکه توسط DHCP به صورت خودکار پیکربندی شده است. برای راه‌اندازی شبکه آن دسته از کاربرانی که تنظیمات خاصی دارند می توانند از نسخه قدیمی مرکز کنترل مندریوا که ابزارهای زیادی برای پیکر بندی تمام بخش‌ها دارد ، استفاده کنند.

در ادامه سعی بر آزمایش هیدروژن در ماشین مجازی VBox کردم. سیستم میزبان Pinguy OS 11٫04 Mini بود، نکته جالب توجه تفکیک پذیری بالای تصویر بود به صورتی که تاکنون چنین تفکیک پذیری را به صورت پیش‌فرض در VBox ندیده بودم. تمام اجزا به خوبی شناخته شده و این نشان می‌دهد که مندریوا در این زمینه بسیار قوی ظاهر شده است.

بعد از اجرای نصاب به مرحله پارتیشن بندی رفتیم که تقریباً نقطه ضعف این نصاب به حساب می‌آید. رنگ بندی بد و استفاده از رنگ‌های زننده تشخیص پارتیشن‌ها را مشکل کرده است. همچنین برچسب (Label) سیستم‌عامل‌ها هم مشخص نبود. به هر حال جای تأسف دارد که این قسمت از نصاب در چند سال اخیر پیشرفتی نداشته است. مورد قابل توجه بعدی اخطار سیستم برای فرمت کردن پارتیشن‌هاست که تغییر مثبت نصاب به حساب می‌آید. اسلاید شو نصب بسیار زیباست و ویژگی‌های مندریوا را در یک طرح ساده آبی رنگ به خوبی به نمایش میگذارد، نصب مندریوا بر روی این سیستم چیزی حدود ۱۵ دقیقه زمان برد که در قیاس با سایر توزیع‌ها کمی طولانی‌تر است ولی فقط کمی طولانی‌تر. نکته جالب دیگر نمایش منوی بوت گراب قبل از نصب آن است به صورتی که شما گرابی که بر روی سیستم خود بعد از نصب خواهید داشت را مشاهده می‌کنید، در این حالت اگر سیستم‌عامل دیگری بر روی رایانه شما نصب باشد و توسط گراب تشخیص داده نشده باشد می‌توانید قبل از مواجه شدن با مشکل، آن را برطرف سازید؛ در پایان سیستم به شما پیشنهاد شروع مجدد سیستم را می‌دهد.

Mandriva Desktop 2011 installing

Mandriva Desktop 2011 installing

بعد از نصب تازه متوجه شدیم که گراب چقدر زیبا‌تر از حالتیست که به صورت پیش‌نمایش دیدیم، پس از راه‌اندازی سیستم برای شروع اول از شما نام کشورتان پرسیده می‌شود و همچنین شما به دیالوگ انتخاب پسورد برای ریشه و ساخت کاربر جدید هدایت می‌شوید و سپس وارد فضای کاری می‌شوید، تفاوتی در بین نسخه زنده و نصب شده در نگاه اول وجود ندارد و این شما هستید که بایستی به پیکربندی سیستم برای رسیدن به حالت مورد نظر خود بپردازید، با توجه به استفاده مندریوا از KDE و راحتی شخصی‌سازی این محیط زیبا همه‌چیز تحت فرمان شماست.

RocketBar در VBox به خوبی عمل نکرد و مشکل داشت هر چند به احتمال زیاد این مشکل فقط برای بنده و به علت اجرای آن در VBox پیش آمده است.

مدیریت نرم‌افزاری یک ابزار محوریست که در هیدروژن با کمی و کاستی هایی مواجه است. جای خالی مواردی مثل تنظیمات، تنظیم بوت، Samba، NFS، مدیر دیسک و … احساس می‌شود، به هر حال این مدیر بسته با همتا‌های دیگر خود نظیر YaST در اُپن سوزه در حال حاضر قابل قیاس نیست. ظاهر زیبا و کارای مرکز کنترل دلیل اصلی علاقه‌مند شدن کاربران به این قسمت است.

پس گفتار

از یک طرف انگیزه توسعه دهندگان برای ساده سازی توزیع ، آن را برای تازه‌کارها و تازه‌واردها به مندریوا و همچنین سیستم‌های آموزشی نظیر مدرسه‌ها و ادارات دولتی بسیار جذاب کرده است. از سوی دیگر کاربران قدیمی مندریوا با کمبود امکانات و گزینه‌ها در قسمت‌های مختلف مواجه خواهند شد. با توجه به ناپایداری‌های جزئی که در هیدروژن دیدم از نحوه‌ی عمل‌کرد آن بسیار راضی هستم؛ در هر حال بسته به سخت افزاری که شما استفاده می‌کنید شاید هیچ‌وقت این ناپایداری‌ها را مشاهده نکنید.
مندریوا به طور کلی متحول شده چه کاربر این سیستم بوده باشید چه نبوده باشید تجربه‌ی جدیدی در هیدروژن در انتظار شماست. اگر هنوز مندریوا را با ظاهر قبلی می‌خواهید به نظر Mageia نزدیک‌تر از مندریوا به خودش است پس بهتر است آن را مد نظر داشته باشید.

برای دریافت ایمیج DVD به اطلاعیه انتشار در این صفحه مراجعه کنید.

مندریوا منتظر شماست، وارد شوید.

KDM

KDM

 

17 دیدگاه

 1. دمت گرم ایمان جان
  واقعا این mandriva توزیع خیلی توپی واسه دسکتاپ واقعا

   
 2. بخش control center هم روش خیلی مانور داده میشه-مخصوصا برای مبتدی ها
  این بخش هنوز تو این توزیع هست؟ تغییری نکرده؟

   
 3. بررسی جالبی بود :yes:
  و از اونجایی که من جزو طرفدارای مندریوا هستم یک جذابیت اضافی داشت

   
 4. به نظرم خیلی دلش میخواد ویندوز7 رو کپی کنه! احتمالا این رابطه برقراره(به صورت php تفسیر بشه!):
  mandriva 2012 === window 7

   
  • با کمال احترام باید عرض کنم : نظرتون بچگانه و به دور از عقل بود.

    
  • نگاه
   بعضی چیز (نمی دونم اسمش چی هه) هست که بلاخره باید به سمتش رفت حالا یکی زودتره رفته سمتش بقیه رو متهم می کنن که داره کپی برداری می کنه !!!
   خوب رابط ویندوز 7 بعضی قابلیت ها رو داره که لینوکس نداشت ولی باید داشته باشه
   حالا اگه یکی اضافشون کنه نمی شه کپی برداری
   از نظر من می شه پیشرفت چون اگه نداشته باشیشون یه جورایی انگار از رقات عقبی
   کلا اگه بحث کپی برداری بشه مکینتشاش کلا هم کامپیوتراش هم سیستش کپی هه خود ویندوز هم از مک کپی برداری کردی اونم از اون یکی کپی کرده کلا نصفه پیشرفتایی دنیا کپی هه (بلکم بیشتر !)

    
 5. ممنون از همه‌ی دوستان
  در جواب nvd عزیز باید عرض کنم که هنوز وجود داره ولی مثل اینکه قرار حذف بشه
  البته مندریوا با توجه به اینکه این کنترل سنتر یکی از نقاط قوتشه بعید میدونم بی گدار به آب بزنه و حتما برنامه‌یی در پشت پرده داره

   
 6. مرسی.
  منابع؟

   
 7. با عرض سلام و احترام

  و تشکر به خاطر مطالب بسیار عالی تون.ایمان جان اگه ممکنه میل یاهوتون رو چک کنید یه ایمیل براتتون فرستادم.

  با تشکر

   
  • سلام سعید جان
   نمیدونم کی میل زدی ولی من اصلا به یاهو سر نمیزنم واسه همین چک نکرده بودم، شرمنده
   الان میل رو دیدم
   ایمیل اصلیم رو برات میل میکنم که با اون در ارتباط باشیم

    
 8. سپاس
  عالی بود

   
 9. ممنون از همه دوستان بابت اظهار لطفشون
  جناب آهان، اوهون! منبع WWW بوده :)

   
 10. اگه کسی کار کرده بیا نظرشو راجع بع این دیسترو بنویسه ببینیم ارزش داره بریم سراغش یا نه!
  خیلی تعریف این دیسترو رو شنیدیم

   
  • بررسی براتون کافی نیست؟ :)

    
   • بررسی در مورد خصوصیات یک توزیع هست
    اینکه یه کاربر نظرشو راجع به توزیع بگه خیلی فرق داره
    مثل اینه که یه مکانیک خصوصیاتی از یک ماشی بگه–شما فقط میفهمید قدرت موتورش چقدره و اینکه گریبکسش چند دنده ای هست
    اما وقتی یک راننده حرفه ای در مورد رانندگیش با همون ماشین صحبت میکنهخیلی جذاب تره

     
 11. من تستش کردم عالیه واقعا
  کار باهاش لذت بخشه
  نصبش فوق العاده سادس
  قط یه مشکل با اتصال به اینترنت دارم adsl هرکار کردم درست نشد
  یه پیغام عجیب میده!

   

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مرا از دیدگاه‌های پس از این، به وسیله‌ی ایمیل آگاه کن. شما همچنین می‌توانید بدون گذاشتن دیدگاه مشترک شوید.